Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Tomek

Inwestycja w wiatraki

Recommended Posts

Ostatnio miałem okazję rozmawiać z przedstawicielami firmy , nazwy właśnie nie pamiętam, a ulotki mam gdzieś rzucone. Organizacja zbiera pieniądze na postawienie 10 elektrowni wiatrowych. Zysk w granicach 80 tys z zainwestowanych 100 tys. kwoty które można zainwestować, to od 100 zł w górę. Zysk bodajże wypłacany w przeciągu 20 lat, wiec inwestycja dość długa. Co myślicie o takiej formie inwestycji ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 20 lat to nas już może nie byc... :D Za długoterminowa ta inwestycja i jednak nie pewna bo z takimi firmami to nic nie wiadomo. Pieniądze to najlepiej jak się chce zainwestować to położyć na dobrą lokatę i tyle, albo wynająć kogoś kto naprawdę zna się na inwestowaniu. Jak dla mnie ulokowanie gdzieś 100tyś wg. tylko swoich pomysłów jest bardzo ryzykowne. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ogóle to na postawienie sobie takiego wiatraka można dostac podobno dofinansowanie z Unii. Tylko chyba musi być zgoda sąsiadów, co to będą ten wiatrak codziennie oglądać. Ale jakby tak zrzucić się z sąsiadami plus kasa z Unii...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiatraki to chyba całkiem niezła opcja, jeśli komuś nie przeszkadza huk jaki robią. Znam kilka miejsc, gdzie postawiły sobie je przedsiębiorstwa i nie dość że same mają prąd, to jeszcze sprzedają na okolicę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że z tym hukiem to lekka przesada. Spędzałem mnóstwo czasu w miejscach przy których są wiatraki, w dzień i w nocy i wiatraki nie były wcale denerwujące, co więcej ja ich nie słyszałem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój ojciec się uparł na wiatrak (mieszka w małopolsce, w okolicach Krakowa) przydomowy. Tłumacze mu, że taki jeden wiatrak będzie go kosztował fortunę i nie jest powiedziane, że będzie działał jak należy bo z tego co wiem, konstrukcje tego typu są budowane raczej na terenach nadmorskich, ale nie chce mnie słuchać. Czy ktoś ma na swoim podwórku taką konstrukcję i może podzielić się opinią? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koszt energii z wiatraków, tych profesjonajnych to ok. 600 zł/MWh. Ponadto energia jest wtedy gdy wieje wiatr. Z małych instalacji wyjdzie drożej. Jeżeli chodzi o hałas to nie jest og słyszalny gdyż dotyczy głównie infradzwięków. Wg akustyków z instalacji powyżej 150 kW jest on odczuwalny w odległości do 8,5 km i po dłuższym czasie powoduje choronę zwaną przez lekarzy syndromem turbin wiatrowych. Ciekawy jest raport NIK o elektrowniach wiatrowych - https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-elektrowniach-wiatrowych.html

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×