Jump to content
Forum rolnicze

Recommended Posts

Witam mam pytanie, ponieważ niedługo kończę szkołę i chciałbym się zająć hodowlą bydła mięsnego i moje pytanie brzmi czy dałbym rade uchować około 30 byków na areale 15 ha + 6 ha łąk ziemie, jakie posiadam to 10 ha III kl kawałkiem II kl., 4 ha IV i V kl. większość IV i 1 ha VI kl. wiem ze moje pytanie może być nie na miejscu ale kazdy kiedyś zaczyna na chwile obecną hodujemy 4 byki a reszta to trzoda chlewna + dochodzi pasieka i hodowla kwiatów wiec nie żyłbym tylko z byczków :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że bez kredytu na rozruch się nie obędzie. W tej sytuacji nie pomogą nawet   https://loando.pl/wpis/wnioskujesz-chwilowke-znaj-swoje-prawa - te pożyczki na raty. Wiem, że w tym przypadku największą kwotę jaką można pożyczyć to 5000 zł, więc to jest dobra opcja jeżeli potrzebujemy opłacić coś mniejszego ,np. paliwo. Znajomy ruszył z hodowlą bydła, wziął połowę banki na budowę hali i kupno bydła mlecznego 30 sztuk. Nie wiem czy to była dobra decyzja, bo mleko poszło znacznie w dół. Jednak w gospodarstwie zawsze tak jest, że jeżeli nie ma ceny to często zdarzają sie straty. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam Wszystkich na forum. Moim zdaniem to jednak zbyt mało w sensie ilości sztuk bydła aby myśleć o utrzymaniu się z tego na poważnie. Masz już zaplecze w postaci budynków, obejścia gospodarczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli zajmujecie się hodowlą bydła lub zamierzacie się tym zająć to polecam wam zajrzeć na stronę http://bentawet.pl/ Od nich zakupicie dodatki do paszy, które wspomagają trawienie bydła. Warto zadbać o zwierzęta, które są naszym źródłem utrzymania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decydując się na hodowlę bydła musimy wyposazyć się we wszelkie niezbędne produkty, dzieki ktorym nasze zwierzęta będą zdrowe. Jak wiadomo sól jest niezbędnym składnikiem odżywczym zwierząt żywiących się słomą, sianem, ziarnami zbóż itp.  W takiej sytuacji warto mieć takie produkty jak  lizawka solna  - dzieki niej utrzymamy prawidłową dietę zwierząt - co z kolei przyczyni się do lepszej jakości mięsa czy w przypadku krów - mleka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A skąd bierzecie cielęta? też się zastanawiam nad rozpoczęciem hodowli na większą skalę. na początek jakieś 20 cieląt. Przeglądałem ofertę https://www.rogofarm.pl/pl oni mają duże doświadczenie w sprzedaży i dowożą cielaki bezpośrednio do klienta. Takiej ilości nie byłbym w stanie przecież sam przewieźć w dobrych warunkach. To trzeba mieć specjalny samochód. Znacie firmę, polecacie? inwestycja na początek będzie ale na pewno się zwróci z czasem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zajmując się hodowlą zwierząt istotną kwestią jest dobór odpowiedniej paszy. Dlatego wybierając odpowiednią paszę trzeba zwracać uwagę na jej skład, właściwości odżywcze, zawartość witamin i minerałów. Duży wybór pasz dla zwierząt posiada hurtownia rolnicza FARMER. Znajdziesz tam też pasze dla wielu gatunków zwierząt hodowlanych jak bydło, drób, konie, owce czy króliki. Zresztą zobacz sobie na ich stronie https://ifarmer.pl/pol_m_Asortyment_PASZE-222.html. Oprócz paszy warto stosować również mieszanki uzupełniające, aby dostarczyć zwierzętom hodowlanym wszystkich niezbędnych składników odżywczych i analitycznych. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ode mnie z kolei namiar na bardzo dobre laboratorium weterynaryjne. Jeśli jesteście z okolic Gietrzwałdu to skierujcie się do VetLabGroup Jędryczko https://www.vetlabgroup.pl/oferta/badania-laboratoryjne-zwierzat Oferują badania laboratoryjne zwierząt i pasz plus interpretację wyników, w tym również konsultację bezpośrednio u klienta. Co więcej zajmują się także produkcją autoszczepionek.  To mega solidne laboratorium z dużym stażem i rozsądnymi cenami, dzięki nim moje bydło jest w dobrej formie. Ja oceniam współpracę z nimi jak najlepiej, to 100 % profesjonaliści.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sprawie pasz to ja wam podpowiem, że bardzo dobry dodatek to młóto browarniane, idealnie się sprawdza jako materiał paszowy dla bydła oraz trzody chlewnej. Jest odżywcze i działa mlekopędnie. Młóto niedrogo kupicie w firmie Domino z Żywca, firma działa profesjonalnie i sprawnie realizuje zakupy i dostawę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja polecam wam swojej strony stosować dobre suplementy. Hoduję buhajki i dbam o to, by ich rozwój przebiegał prawidłowo. Od jakiegoś czasu zamawiam regularnie suplement Power Milker w sklepie ImmunoVital https://www.immunovital.pl/sklep/bydlo/159-power-milker-20l-fitobiotyk-dla-bydla Odporność na choroby zwiększyła się zauważalnie, a co najważniejsze preparat jest w 100% naturalny, z czym się do tej pory nie spotkałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, a myśleliście może o zakupie wozu paszowego? Ja się długo zastanawiałem i w końcu zdecydowałem się na inwestycję w maszynę. Zamówiłem u producenta i dystrybutora maszyn rolniczych firmy A-LIMA-BIS ze Środy Wielkopolskiej https://alimabis.com.pl/wozy-paszowe/overlap/1/#s-title Śmiało ich polecam, bo proponują naprawdę bezawaryjne maszyny. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×