Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Farmer

Dobra inwestycja

Recommended Posts

Wiadomo że rolnictwo ekologiczne to bez wątpienia przyszłość. Chyba każdy woli spożywać produkty, które zostały wytworzone naturalnymi metodami, niż takie które są pełne chemii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rolnictwo ekologiczne to ciekawy pomysł na inwestycję - rośnie liczba klientów, którzy są w stanie zapłacić więcej za żywność, jesli będzie ona lepszej jakości. To widać po statystykach. Trzeba jednak pamiętać, że na tym należy się znać. Nim ktoś podejmie decyzję o rozpoczęciu upraw/hodowli ekologicznych, powinien poważnie przeanalizowac ten temat. Ważne także, by zastanowić się samemu (lub w większej grupie) na przetwarzaniu i dostarczaniu tych produktów do sklepów (a nawet własnej sprzedaży). Dzięki temu poważnie rosną zyski.

Nie zupełnie tak jest bo rolnictwo ekologiczne dopuszcza nawozy sztuczne, ale z certyfikatem "ekologiczne". Opryski również się wykonuje, ale nie sa to związki syntetyczne. Większy nakład pracy wiąże się nie tylko z ręcznym pieleniem, suszeniem itd., ale również z tym, że są to zazwyczaj gospodarstwa małe, gorzej wyposażone w sprzęt, szukające niszy zbytu dla siebie, a nadto producenci maszyn rzadko oferują coś dla takich gospodarstw. Zgadzam się, że to przyszłość rolnictwa bo lada moment to co jest produkowane, może nie w Polsce ale w krajach o "rozwiniętym rolnictwie" wytruje karaluchy. Człowiek dłużej żyje więc ma więcej czasu na uodpornienie się.

Problemem jest dostęp do rynku. Jednak od nowego roku wchodzi ustawa o sprzedaży bezpośredniej. Ciekawsze regulacje z tej ustawy:

1 - Sprzedaż nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawa likwiduje możliwość dostaw żywności przez rolników bezpośrednio do sklepów.

2 - przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze. Do tej pory można było zlecać przemiał zboża na mąkę, a dzięki dobrodziejstwu tej ustawy takiej możliwości nie będzie.

3 - sprzedaż następuje wyłącznie:

a - w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone,

b - na targowiskach, przez które rozumie się wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach.

Sprzedawać nie wolno w budynkach, a na wolnym powietrzu większość produktów, zwłaszcza mięsnych, nie może być sprzedawanych. Do tej pory wolno było sprzedawać w budynkach. O wymaganiach sanitarnych i weterynaryjnych nawet nie będę pisał.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kochani forumowicze. Zupełnie nie rozumiem Waszego wstrętu do czytania przepisów. Tak na początek wiarygodne informacje uzyskacie na:

http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Rolnictwo-ekologiczne/Akty-prawne. Gdzie znajdziecie i polskie uregulowania i unijne. Na wiele z tych pytań znajdziecie tam odpowiedź.

Całkowitym nieporozumieniem jest poszukiwanie w rolnictwie ekologicznym wysokiej dochodowości. W mojej ocenie nagminnym błędem popełnianym przez utytulowanych naukowców jest porównywanie dochodowości, kosztochłonności rolnictwa ekologicznego z intensywnym. Błąd tkwi w samym założeniu. Oba te kierunki produkcji różnią się po prostu celami. Celem produkcji tzw. ekologicznej jest wyprodukowanie zdrowej żywności (też dyskusyjne) bez uszczerbku dla gleby - mówiąc skrótami. Rolnictwo intensywne nastawione jest na maksymalizację zysku np. poprzez m.in. intensyfikację produkcji. Prawne ograniczenie dopuszczalnych metod stosowanych w ekorolnictwie ogranicza ilościowo produkcję czyniąc ją niekonkurencyjną z tym drugim. Produkcją intensywną zajmują się firmy i jako takie działają dla zysku a nie idei. Ekologia w produkcji rolnej jest więc zaledwie swoistą alternatywą utrzymania sie na rynku dla małych gospodarstw. Z całą pewnością nie jest to sposób na dorobienie się wielkich pieniędzy i to z wielu powodów, choćby dlatego, że rynek zbytu na te produkty jest elitarny a przez to dość znacznie ograniczony, bo tworzony przez specyficznego klienta. Ludzie nauki wypełnili literaturę przedmiotu wieloma bzdurami, jakby w pośpiechu do tytułów i awansów. Czytając ich niektóre prace odnosi się wrażenie, że ich komórki mózgowe podlegały uwstecznieniu czyniąc je nieprzysfajalnymi dla ich organizmów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym razem nie do końca się zgodzę z Kolegą. Problemem takich gospodarstw jest dostęp do rynku, który jeszcze się pogorszy 1 stycznia przyszłego roku,  po wejściu w życie ustawy o sprzedaży bezpośredniej. A i rynek w Polsce jest delikatnie mówiąc kulawy. W UE na żywność społeczeństwo wydaje 15,% swoich dochodów, Niemcy 12,1%, w Polsce 21,4%. Średnie wynagrodzenie w Polsce to 3981,75 zł brutto, ale mediana wynagrodzenia miesięcznego to 3111,5 zł brutto. Społeczeństwo kiepsko zarabiające, na dorobku, najzwyczajniej nie stać na zakup zdrowej, ekologicznej, a więc droższej żywności, bez konserwantów i wypełniaczy itp.. Kolejnym czynnikiem jest promocja "zdrowego trybu życia" w mediach oddziałująca na "lemingi". Wg mediów "zdrowy tryb życia" to leki, suplementy diety, drogi sport, osobisty lekarz itp. W mediach nie usłyszysz o ekologicznej żywności w kontekście zdrowego trybu życia.

Istotnym problemem jest lobbing tych koncernów w których zainteresowaniu leży rolnictwo. Rolnicy ekologiczni najzwyczajniej im psują rynek. Przecież im się nie sprzeda chemii, maszyn do nastrzykiwania mięsa aby z 40 dag mięsa zrobić 1 kg szynki. Na wyprodukowanie 1 kg dobrej szynki w gospodarstwie ekologicznym potrzeba ok. 2 kg mięsa, czyli pięć razy więcej.

Co do prac naukowych to masz Kolego rację, że czytając takie prace należy mieć na uwadze, że piszą je ci co nigdy nie prowadzili gospodarstwa, a ich wiedza rolnicza wynika z obserwowania rolników, bardziej lub mniej wnikliwego. Warto też sprawdzić jaki koncern takiego naukowca zatrudnia lub "sponsoruje" jego badania.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O problemie sprzedaży bezpośredniej już wspominałem w swoim poście o kształtowaniu ustroju rolnego. Natomiast twoja statystyka jedynie potwierdza elitarność ekorynku. Nie dostrzegam pomiędzy nami sprzeczności. Natomiast co do produktów przetworzonych to jednak jestem za kontrolą sanitarną i nie traktuję tego jako utrudnienie lecz jako oczywisty wymóg. W gospodarstwach Agro to inna sprawa. Jesz co chcesz. Twój wybór.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też jestem za ścisłą kontrolą. Ale ja jestem przeciwny wymogom mającym na celu jedynie utrudnienie bądź wręcz uniemożliwienie produkcji i sprzedaży, dyktowanych przez lobbystów z koncernów lub sieci. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla przeciętnego Kowalskiego żywność ekologiczna - fakt jest za droga, ale to nie znaczy, że by takiej żywności nie kupił wcale. Przeczytałem ostatnio artykuł o tym, że w 2017 roku sprzedaż żywności ekologicznej może przekroczyć 1 mld zł!!! Dla porównania w 2015 sprzedaż wynosiła 800 mln. Jeszcze kilka lat temu ludzie uważali, że na zakup żywności ekologicznej pozwolić sobie mogą jedynie bogaci. Teraz takie myślenie odchodzi do lamusa, a czemu? Bo w tej chwili mamy tzw. "hype" na zdrowe odżywianie, zwiększa się świadomość ludzi - takich zwykłych średnio-zamożnych mieszkańców miast. W mojej opinii taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna i przyszłościowa. Na zachodzie sprzedaż takiej żywności jest co najmniej 2-3 razy większa, no ale wiadomo Polska jak zwykle w tyle. Artykuł przeczytałem tu: http://www.agropolska.pl/ polecam, bo bardzo dużo ciekawych rzeczy się można dowiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Mój znajomy do swojej firmy potrzebuje taśmy przenośnikowe http://www.kopalmat.pl/. Dla mnie to niestety czarna magia i nie za bardzo wiem, gdzie takich rzeczy się szuka. Moze ktoś z was poleci mi jakąś sprawdzoną firmę, ktora była by w stanie się tym zająć,

Share this post


Link to post
Share on other sites

In today's time where people are falling prey to chronic diseases easily, who would like to risk their life with the harmful pesticides and fertilizers? You should know that there is a way to rescue ourselves from these life threatening chemicals and that is organic farming. Organic farming is not a new concept; it is being practiced from ancient times. Organic Farming is a farming method which aims at cultivating the land and raising crops in such a way that the soil is kept alive and in good health by use of organic wastes (crop, animal and farm wastes, aquatic wastes) and other biological materials.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 8.09.2013 o 20:50, Tomek napisał:

Przede wszystkim należy znaleźć odbiorców, swój sklep jest doskonałym rozwiązaniem, z dobrą reklamą i uświadamianiem ludzi może przynieść duże korzyści. Sprawa z całym precesem zdecydowanie na wyższym poziomie. Ja bardzo chciałbym, aby wszystko było bardziej ekologiczne, zdrowsze, ale jak poruszam się po niektórych miejscach to widzę, że wszyscy wybrali drugą drogę...

Ale jak swój sklep, to musi być co najmniej mała sieć sklepów, w jednym punkcie to tylko w dużym mieście jesteś w stanie uzyskać odpowiednią sprzedaż.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja od zawsze chciałam mieć swoje ekologiczne uprawy i mam kawałem zagonka i uprawiam sobie tam co dusza zapraagnie -buraki, pomidory, ziemniaki, całą włoszczyznę i powiem wam, że takie warzywa są nie porównywalnie smaczne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy ktoś z Was inwestuje może na giełdzie? Jeśli tak, to jak poradziliście sobie z wyborem brokera giełdowego? Ja trafiłam ostatnio na ciekawy artykuł na ten temat na stronie https://www.madtrader.pl/wybor-brokera-gieldowego-platforma-oplaty-transakcyjne i bardzo mnie zaciekawił. Sądzę, że Wy również powinniście się z nim zapoznać :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×