Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
biks

Sporządzenie listy gości na ślub

Recommended Posts

Jesteśmy na etapie przygotowywania listy gości na ślub. Obie rodziny są liczne, a wszystkich nie zaprosimy. Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem? Jak to u was wyglądało?

U mnie też był z tym spory problem, bo rodzina męża jest bardzo liczna i gdybyśmy chcieli wszystkich zaprosić to byłoby ponad 200 osób, a mogliśmy sobie pozwolić na 100-120. No cóż... Nie jest łatwo, ale drogą eliminacji i negocjacji musicie wypracować kompromis. Moim zdaniem warto zapraszać tylko tych, z którymi naprawdę ma się jakiś kontakt, a nie ciotkę, którą widuje się dwa razy w życiu, ale "wypada" ją zaprosić. Druga sprawa, że mimo wszystko sporo osób odmawia i to nierzadko tuż przed weselem. Z tego co widzę u znajomych to często nawet połowa zaproszonych nie przychodzi, bo "nie mają pieniędzy" - tak się tłumaczą.

Różnie z tym bywa. Zależy gdzie wesele jest organizowane, zależy też od rodziny i gości. Zależy też od terminu - wiadomo, że w okresie wakacyjnym może być trudno. Wiele osób wykupuje z wielomiesięcznym wyprzedzeniem wycieczki zagraniczne itd..

Bywało się na takich, gdzie niemal 100% osób potwierdzało swoją obecność i rzeczywiście tyle ich było. Bywało się również na takich weselach w których 40% zaproszonych rezygnowało.

Z zapraszaniem gości radzę uważać, ktoś kto nie zostanie zaproszony może poczuć się urażony. Tutaj na blogu masz interesujący tekst o tym w jaki sposób tworzyć listę gości: http://hotelstyl70.pl/blog/cyklu-porad-slubnych-czyli-stworzyc-liste-gosci/

Ja na ślub nie zapraszałam kuzynostwa, z którymi się nie trzymam. Tak samo z ciotek i wujków to pozapraszałam tylko najbliższych czyli rodzeństwo rodziców. Do tego często ten problem się tak, że nie zaprasza się dzieci. Czasem zaprasza się tylko osoby, z którymi ma się kontakt. Nie kontaktowałabym się w tej sprawie za bardzo z rodzicami, bo wiadomo iż oni chcą zaprosić wszystkich, bo im jest przed innymi głupio.