Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
MaciekSuw

Budowa nowej obory

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Planuje budowę nowej obory wolnostanowiskowej dla 50 sztuk bydła i tutaj pojawia się zasadnicza kwestia; w ramach oszczędności postawie raczej na konstrukcje stalową. Szukałem potencjalnych kandydatów do wykonania zlecenia i najbardziej trafiła do mnie oferta firmy Borga . Czy ktoś z was jest użytkownikiem takiej hali stalowej? Podobne obecnie konstrukcje te są bardziej ergonomiczne niż obory murowane i jest większa możliwość adaptacji takiego budynku pod własne potrzeby. Będę wdzięczny za opinie. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stalowa konstrukcja jest najlepsza. Sam miałem podobną rozkminę jakiś czas temu. Na początku planowałem postawić budynek murowany, potem jak się zorientowałem jakie są koszta budowy takiego budynku oraz jakie trzeba mieć pozwolenia to zrezygnowałem. Szczególnie ze względu na masę formalności przy głupiej obórce ( niektórzy to totalnie na głowę padli....). Obórkę postawiła u mnie lokalna firma. Zrobili to solidnie i niedrogo.

Polecam zorientować się w cenach lokalnych firm działających w tej branży. Zapytaj sie o wycenę w kilku z nich. Powinni Ci napisać ile będzie Cię to kosztowało. 

Szukaj po większych miastach:

1. Wrocław: http://kb.pl/firmy-budowlane/katalog/firmy-budowlane-i-uslugi-budowlane--wroclaw/

2. Poznań: http://kb.pl/firmy-budowlane/katalog/firmy-budowlane-i-uslugi-budowlane--poznan/

3. Lublin http://kb.pl/firmy-budowlane/katalog/firmy-budowlane-i-uslugi-budowlane--lublin/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem warto zapytać firmę, która zajmuję się  budową takich budynków inwestorskich. Ja w zeszłym roku ruszyłam z budową budynku, w której będziemy hodować trzodę  chlewną i potrzebowaliśmy kogoś kto zna się na rzeczy i wykona nam taki projekt co gdzie ma być i jakie wprowadzić mechanizmy.  W 100% spisała się firma Wesstron, która  wprowadziła wszystkie udogodnienia i rozwiązania. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem, czy warto firmę? Samodzielna budowa jest o wiele tańsza. Jeśli ma się trochę pojęcia o budowlance to warto budować systemem gospodarczym bo można naprawdę zaoszczędzić sporo kasy. Do samodzielnej budowy potrzebne są różne narzędzia i maszyny a także akcesoria budowlane . Bardzo przydaje się sklejka peri, którą wykorzystuje się do wykonania solidnych szalunków. Sklejkę możecie zakupić w firmie ABC Szalunki. Tu znajdziecie też inne elementy szalunkowe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej zrobić samemu. Wszystkie potrzebne elementy zamówiłem przez internet i sprawdzonych punktach. Do zbudowania swojego budynku wykorzystałem sklejki brzozowe u tego producenta. Mają szeroki wybór produktów, więc polecam. Sam korzystałem i byłem zadowolony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Większość pracy przy budowie wykonałem sam. Nie chciałem przepłacać przy tym procesie. Starałem się oszczędzać, gdzie tylko się da. Jedną z rzeczy, która pozwoliła mi na zachowanie pieniędzy było wynajem szalunków stropowych. Trafiłem na bardzo dobrą firmę. Dzięki wypożyczeniu, zaoszczędziłem sporo gotówki. Polecam taką inicjatywę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że zdecydowanie lepszym wyborem jest obora murowana. Wystarczy spojrzeć na ytong cenę bloczka, np. tu - https://materialybudowlane.cieszyn.pl/fundamenty-i-sciany/ Nie dość, że takie bloczki są tanie, to do tego izolują ciepło co jest bardzo istotne zimą. Poza tym te bloczki wykonane są z materiału niepalnego, co chroni w pewnym stopniu przed pożarem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konstrukcja stalowa rzeczywiście będzie tańsza i na takie rozwiązanie postawiłem. Zapłaciłem trochę więcej za dobrej jakości stal i oczywiście zadbałem o jej odpowiednie zabezpieczenie przed wodą. Problem w tym, że w czasie prac przygotowawczych zepsuła mi się ładowarka. Czy wiecie może gdzie dostanę części do ładowarek volvo w okolicy Kielc? Cena ogrywa dla mnie duże znaczenie. Dzięki za Wasze rady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno warto zastanowić się nad odpowiednią zaprawą murarską Decydując się na określony typ zaprawy budowlanej najlepiej wziąć pod uwagę jej zastosowanie oraz właściwości. Aby ułatwić podjęcie wyboru, wprowadzono uniwersalne oznaczenia, zgodnie z którymi wyróżnia się typy mieszanek. Zaprawy do murowania, masa szpachlowa, gips budowlany czy zaprawa do montażu to elementy właściwie niezbędne podczas prac budowlanych. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do tego celu na pewno będzie Ci potrzebny materiał jakim będzie beton z Bielska. Beton towarowy używany jest do wykonywania podstawowych prac budowlanych. Stosuje się go do wytwarzania elementów konstrukcyjnych obiektów takich jak domy, budynki czy drogi. Ze względu na swoją dużą wytrzymałość jest doskonałym surowcem, który sprawdzi się na wszelkiego rodzaju elementy nośne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do budowy obory niezbędnym materiałem budowlanym są szalunki systemowe. Ja, gdy budowałem oborę to zdecydowałem się na te https://fwsystem.pl/wynajem/systemy-szalunkowe/ i bardzo je polecam. To materiał budowlany bardzo wysokiej jakości, który jest trwały, a zarazem niezbyt ciężki. Szalunki systemowe sprawdzą się przy budowie konkretnego elementu konstrukcyjnego, czyli będą odpowiednie do tego typu przedsięwzięcia. Gdybym miał wybrać szalunki systemowe jeszcze raz, to na pewno kupiłbym te same! Bardzo je polecam i zarazem życzę powodzenia w budowie :D Pochwal się jej efektami!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli budujesz nową oborę to trzeba maksymalnie uszczelnić budynek, wiele rolników ma problem z gryzoniami które dostają się do takich pomieszczeń. W budynkach gdzie jest taki problem warto zamontować elektroniczne odstraszacze kun czy szczurów, na terenach niezamieszkanych taki model jest godny uwagi https://tatarek.com.pl/pozostale-produkty/ultradzwiekowe-odstraszacze-zwierzat/odh1max-ultradzwiekowy-odstraszacz-malych . Dźwięki emitowane przez urządzenie skutecznie odstraszają gryzonie, uniemożliwiając im osiedlenie się na tym terenie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zajmuje się posądzani przemysłowymi jeśli ktoś potrzebuje podbudowy pod hale namiotowa bądź posadzkę w stodole zapraszam Flexbet.pl

 bardzo atrakcyjne ceny dla rolników od 20zl m2 posadzki plus beton cała Polska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podczas budowy na pewno warto zlecić to firmie, która ma odpowiednią wiedzę i sprzęt. Dzięki temu można być pewnym, że praca będzie wykonany solidnie, a wszystkie prace będą przebiegać sprawnie. Jeśli chodzi o cięcie mostów i wiaduktów, to niewątpliwie możecie zlecić to firmie https://michtop.pl/oferta/ciecie-mostow-i-wiaduktow/ , ponieważ są liderami na rynku w tej dziedzinie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy budowie, najlepiej zacząć od projektu i zadbać żeby każdy z naszych dostawców materiałów budowlanych, był sprawdzony i rzetelny. Nawet dostawca materiałów sypkich powinien być wybrany starannie. To często przy okazji, wykończenia otoczenia, ma duże znaczenie np. tuczeń czy żwir a nawet piasek, powinien być kupowany zgodnie z najlepszymi praktykami i certyfikatami. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×