Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Karol28

Regulator wzrostu

Recommended Posts

Jaki regulator wzrostu stosujecie? Na rynku z tego co się orientuje jest ich sporo,  zrobiłem już małe rozeznanie, ale chciałbym też poznać wasze zdanie i doświadczenie 

Z tego co czytałem najbardziej popularny jest Moddus, bo to oryginalny środek ale powstało też trochę generyków: Cuadro, Optimus, które są tańsze, ale pytanie czy tak samo działają? Bardziej skłaniam się ku Moddusowi, bo co marka to marka, ale może napiszecie coś ciekawego na ten temat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parę lat temu korzystałem z Medaxa, ale efekty były mierne i wróciłem do CCC, które jest tańsze, ale poza skracaniem niczego nie daje. Dlatego w tym roku zamierzam kupić jeszcze Moddusa i wymieszać te środki. U znajomego dało to całkiem dobre rezultaty, podobno działa też na system korzeniowy i nie tylko skraca łodygę, ale też wzmacnia, zobaczymy jak sprawdzi się u mnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też używałem modusa z ccc, a w tym roku planuję na pszenicę ozimą zastosować pierwszy raz Moddus Start, póxniej poprawie Moddus 250 EC jak będzie trzeba. czytałem na stronie syngenty ze ten Moddus Start można go stosować wcześniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a widzieliście ten filmik?

zastanawiam się czy faktycznie daje to takie efekty. Poczytałem trochę i już prawie zdecydowałem się na Moddus, ale teraz zastanawiam sie jeszcze nad tym nowym Moddus Start, może dam na początku Moddus Start a potem Moddus? Co myślicie o takim połączeniu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skracanie źdźbła powoduje zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej. Pszenica, zwłaszcza oścista ma najmniejszy udział źdźbła w asymilacji, a żyto największy. W ostatnich tygodniach przyrost plonu ziarna pszenicy wynosi około 200 kg dziennie w zależności czy źdźbło było skracane. Różnice w warunkach polowych są kilka kg w przypadku pszenicy i kilkanaście w przypadku żyta. Skracając źdźbło stwarzasz warunki dla uzyskania wyższego plony, ale zmniejszasz powierzchnię asymilacyjną. Aby miało to jakiś sens musisz jednocześnie zadbać o zawartość dostępnych(!) składników pokarmowych jak i o powierzchnię asymilacyjną do samego końca wegetacji. Choroby grzybowe i szkodniki mogą ją ograniczyć, a często w ostatnich dniach wegetacji już nie zwracamy uwagi na ten plonotwórczy aspekt. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli najlepiej regulatory stosować do regulacji pszenicy, bo ona ma najmniejszy udział źdźbła w asymilacji? Dobrze rozumiem? 

Składniki pokarmowe to wiadomo. 

Z tego co czytałem, to Moddus Start w dużej mierze na wzmocnienie systemu korzeniowego wpływa, na skrócenie międzywęźli też, ale do tego to chyba bardzie Moddus w drugim zabiegu np razem z CCC. 

A coś na grzyba też zazwyczaj trzeba dać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro działa najbardziej na wzmocnienie systemu korzeniowego to korzystanie to wpłynie nie tylko na stabilizację rośliny, ale też na pobieranie składników pokarmowych z gleby, bo będzie większa powierzchnia pobieranie. Miałem starego Moddusa dać, ale teraz się jeszcze na Moddus Start zastanawiam, może warto wypróbować 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też myślałem, o Moddusie start, do tej pory zdążyłem wypróbować starego Moddusa i było dobrze. Stosowałem w takiej samej dawce jak kolega wyżej, razem z CCC 0/8l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×