Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Marcin Siękowski

Zakup maszyn PROW

Recommended Posts

Potrzebuje ciągnika o mocy 150-170km.Gospodarsto zajmuje sie uprawa pszenicy na 40ha z czasem i hodowla indyka co wiąże się z wywózem obornika na pole. Stawiam na John Dera serii 6m ale posłucham tez waszych wypowiedzi. Potrzebuje tez agregatu siewno uprawnego i pługu pod ten ciągnik. Proszę o wasze porady, opinie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agregat i pług dobierz do gleby a nie do ciągnika. Wielkość tych maszyn dobierz do czasu jakim dysponujesz i wymagań agrotechnicznych gleby. Chodzi mi o to, że jedna gleba na wiosnę (nie tylko, ale na wiosnę jest to szczególnie istotne) optymalną wilgotność do wykonania uprawy utrzymuje przez 1 dzień, a inna przez tydzień, jedna jest gliniasta, druga piaszczysta itd. Jeżeli wykonasz uprawę przy zbyt wysokiej wilgotności gleby lub zbyt niskiej zniszczysz strukturę gleby co odbije się na plonie gdyż gospodarka wodna i pokarmowa gleby będzie zachwiana. Może też być sytuacja, że gleba pozwala na rozłożenie uprawy na kilka dni, ale Ty takim czasem nie dysponujesz.

O glebie nic nie napisałeś więc nie potrafię odpowiedzialnie doradzić.

Co do marki to jest to niezawodny ciągnik. Naprawy są wprawdzie drogie, ale rzadkie. Problemem jest silnik który w trakcie eksploatacji wymaga częstej (tak co 2-3 lata) regulacji parametrów pracy. Brak pilnowania regulacji objawia się zwiększonym apetytem na paliwo.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że ciężkie chodzi o uprawę. Co do pługa to wybierz pług do gleb ciężkich w uprawie. Taki pług poznasz kącie ustawienia lemiesza w stosunku do podłoża wynoszącym do 35 stopni. Im pług konstrukcyjnie jest przeznaczony do gleb lżejszych tym ten kąt jest większy czyli lemiesz bardziej "pionowo". Takie ustawienie kąta lemiesza daje jeszcze jedną zaletę. Przy orce szybkiej czyli ok. 8 km/godz i więcej nie rosną lawinowo opory pługa, gdyś masa podnoszonej gleby przez pług ma mniejsze przyśpieszenie na co idzie mniej paliwa. Druga sprawa na którą powinieneś zwrócić uwagę to masa pługa przypadająca na każdy cm szerokości roboczej która powinna wynosić dla zagonowych ok. 6 kg. Kolejna sprawa to odkładnica. Do ciężkiej wybierz półśrubową. Następna rzecz to tzw. wybieg odkładnicy. Wybierz odkładnicę o dużym wybiegu powyżej 1. Poznasz ją po tym że jest bardziej "leżąca". Zastanów się nad odkładnicami ażurowymi. Stawiają mniejszy opór przy orce co przekłada się na zużycie paliwa. Lepiej też kruszą glebę. Jednak są trudniejsze w ustawieniu i efekt wizualny na polu gorszy, choć agrotechniczny lepszy. Szerokość korpusu dobierz do głębokości orki. Przy głębokich orkach ten stosunek nie powinien być większy niż 1,3 czyli szerokość korpusu nie powinna być większa o więcej niż 30% od głębokości na którą orzesz. W przypadku orek średnich, siewnych i przykrywania obornika ten stosunek może być większy i wynosić nawet do 2. Wielkość samego pługa dobierz do możliwości organizacyjnych z jednej strony a możliwości finansowych z drugiej. Raczej wybierz obrotowy bo bruzda wykonywana takim pługiem jest naprawdę irytująca, a wyorywanie mniejszym pługiem uciążliwe. Co do zabezpieczeń to wg potrzeb. Jeżeli kamienie to rzadkość mogą być śrubowe. O doborze ciągnika później. Skoro kupujesz pług to agregat potrzebny jest Ci do uprawy pod siew po orce i podorywek. Wybierz taki o głębokości roboczej do 8-10 cm z wałem ciężkim. Jeżeli gleba jest sklejająca, oblepiająca, a Ty nie zawsze jesteś w stanie wykonać uprawy w optymalnym czasie albo optymalna wilgotność gleby przypada zazwyczaj na okres znacznie po optymalnym terminie siewu, wybierz wał typu Crosskill. Jeżeli nawet jest ziemia klejąca, ale ty dbasz o to aby uprawę wykonywać w optymalnych Cambridge.

Dobór mocy ciągnika to chyba najtrudniejsza sprawa. Wiadomo że ciągniki pracują najbardziej ekonomicznie przy obrotach w okolicy w której uzyskują najwyższy moment obrotowy. Zerknij na te linki:

http://www.mascus.pl/specs/4-wd_984764/john%20deere/6115-r_1141790

https://www.deere.pl/pl_PL/products/equipment/tractors/6r_series/6115r/6115r.page

Raz podana jest moc 125 kW a raz 99 kW przy wykorzystaniu systemu Inteligentnego Zarządzania Mocą. System Inteligentnego Zarządzania Mocą to nic innego jak wykorzystywanie mocy silnika przy obrotach przy których silnik uzyskuje maksymalną moc. Silnik tego ciągnika ma maksymalny moment obrotowy wynoszący 585 Nm przy 1600 obrotach na minutę. Zrób tak. Najpierw oblicz moc silnika przy 585 Nm i 1600 obrotach na minutę ze wzoru:

Moc w kW = (maksymalny moment obrotowy w NM * liczba obrotów na minutę dla maksymalnego momentu obrotowego) : 9549,3

To 9549,3 to dopasowanie jednostek bo są jak zauważyłeś różne.

Teraz już wiesz jak "uruchomić" System Inteligentnego Zarządzania Mocą w C-330 :D

Tak obliczoną moc przyjmuj do zapotrzebowania na moc. Opór pługa przy Twojej glebie w optymalnych warunkach to ok. 6 ton na każdy metr kwadratowy przekroju oranej gleby (czyli szerokość pługa w metrach pomnożona przez głębokość orki także w metrach). Agregat będzie na Twojej glebie stawiał opór ok.3,5 t na m kwadratowy przekroju uprawianej gleby.

Uważam, że masz już wiedzę aby wybrać świadomie, na co zwrócić uwagę i żaden sprzedawca kitu Ci nie wciśnie. Jak będziesz potrzebował jakichś obliczeń co do uciągu, mocy, np. pod jaką górkę podjedziesz ciągnikiem z rozrzutnikiem to służę pomocą.

Ja ci nie doradzam i nie doradzę konkretnego modelu bo u mnie sprawdzi się inny (mam gleby lekkie) i u ciebie inny. Inne są potrzeby agrotechniczne i organizacyjne i mnie i u Ciebie a pewnie są istotne różnice nawet w porównaniu do Twoich sąsiadów i doświadczeń nie da się przenieść wprost.

Jak coś to pisz. Jak będę potrafił pomogę. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem tak mam złożony juz wniosek na młodego rolnika w którym wybrałem pług pottingetra 4 skibowy obracany i agregat uprawowy ares lt 3m (dwa rzedy talerzy i wal pacera) i do tego siewnik poznaniak. Raz można wniesc poprawke ale czasu juz nie duzo zostalo, takze prosil bym o porade. Zastaniawiam się czy ten agregat uprawowo siewny nie bedzie przy słaby do tego ciagnika? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do pługa to nie znam marki na tyle abym się odpowiedzialnie wypowiadał. Kieruj się tym co napisałem wcześniej. Co do agregatu talerzowego to ja mam pewną awersję do tego typu agregatów więc do mojej opinii podejdź z dystansem. Chodzi o oddziaływanie na glebę. Ten typ agregatu bardziej niszczy strukturę gleby niż inne przez co np. a przypadku suszy jej objawy wystąpią jeden-dwa dni wcześniej. Ja gospodaruję na lżejszych glebach więc mogę być przewrażliwiony pod tym względem. Nie podałeś szerokości pługa, ale też mam wątpliwość czy przy zastosowaniu tego samego ciągnika do pługa co do agregatu moc ciągnika przy agregacie będzie wykorzystana. Z drugiej strony szerszy agregat w przypadku mniejszych działek, nierównych, o nieregularnych granicach czy o zróżnicowanej glebie jest mniej wygodny. Wał Packera pod względem działania na glebę i jego własności uprawowych to coś wynikające z połączenia wału uprawowego Cambridge z wałem przedsiewnym Capella. Będzie dobrze się sprawdzał jesienią, ale wiosną gorzej. Siejesz pszenicą więc dla Ciebie priorytetem jest jesień więc dobry wybór o ile nie będzie się zaklejał. I jeszcze jedna cecha wału Packera. Pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam czy nie zmienic na zestaw potttingera ale to wiele nie da a cena napewno wzrosnie, chyba juz nie bede mieszal. Może ktos doradzi mi na temat ladowarki (fadromy) do obornika na ferme wysokosc fadromy max 2,5m, moc 100-120km. Zalezy mi tez zeby można bylo ciagac 20szt bel słomy i czasami jakis teren wyrównac. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu mniej mogę pomóc. Rozumiem, że zamierzasz kupić budowlaną. Zwróć uwagę, że one są na oponach tzw. przemysłowych, twardych o wysokim ciśnieniu z bardzo dużym naciskiem jednostkowym na podłoże. Na betonie, o ile jest dostatecznie wytrzymały jest ok., ale na miękkim podłożu jak przejedziesz kilka razy może być problem. W takim przypadku zdecydowanie lepiej spisują się na ogumieniu rolniczym.

Co do zmian to zawsze problem. Czegoś Ci się dopatrzą w zmianie i wypadasz. Wydaje mi się, że tak 3,6 do 4,2 byłby odpowiedni, choć jak jak pisałem, ważne są warunki i rozłóg pola. Szersze są zazwyczaj znacznie droższe. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przypadku rozrzutnika wobec ilości dostępnych rozwiązań trudno coś doradzić. Zwróć uwagę na układ jezdny aby był dostosowany do podłoża po jakim będzie się poruszał, w tym w ekstremalnych warunkach. Mówiąc krótko dobierz do gleby po jakiej będzie się poruszał i stoków. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też bym się osobiście brał za Johna Deere'a, ewentulanie New Holland chociaż to już sprzęt wyższej klasy. W zależności od potrzeb i jakości poleciłbym też przejrzeć oferty giełdy sprzętu - http://www.mascus.pl/transport/uzywane-ciagniki-siodlowe - raczej na pewno znajdziesz tam ciągnik, który Cię interesuje i podejdzie pod Twoje predyspozycje. Ludziom się sprzęt udał, więc warto zajrzeć i ewentualnie skorzystać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×