Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Michałek

Sprężarka kompresor samoróbka

Recommended Posts

Krytyczny moment pracy sprężarki to jej start przy napełnionej butli. Kiedy sprężarka osiągnie odpowiednie obroty jej koło pasowe działa jak zamachowe, a paski tłumią drgania. Można zastosować silnik o takiej mocy aby sobie poradził podczas rozruchu, ale taki silnik jest droższy i cięższy i ponadto zużywa niepotrzebnie więcej energii. Zapotrzebowanie na moc sprężarki to ok, 1,3 kW na każde 10 m sześciennych powietrza sprężanego do 10 atm w ciągu godziny. Silnik jednak będzie miał problem z rozruchem pod ciśnieniem.

Ja ten problem rozwiązałem tak. Zastosowałem wyłącznik ciśnieniowy z odprężnikiem, tak zwany presostat. Dodatkowo nieco inaczej zaprojektowałem kolektor tłoczny. Wykonałem go z rur o o dużym przekroju a zawór zwrotny bezpośrednio przy butli. Pojemność przewodów kolektora tłocznego jest 5 razy większa od pojemności skokowej cylindra sprężarki. Jednocześnie na kolektorze tłocznym jest trójnik i z niego poprowadzony przewód do odprężnika w presostacie. Sprężarka bardzo ładnie i lekko startuje. Wydaje mi się, że wystarczająca będzie pojemność kolektora 3 razy większa od pojemności skokowej sprężarki. Do takiego wniosku doszedłem obserwując własną sprężarkę. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna robota nigdy chyba sam bym się nie zdecydował na taką pracę. Ostatnio potrzebowałem nowych narzędzi do swojej sprężarki i zdecydowałem się zamówić produkty u dystrybutora http://air-com.info/. Mają naprawdę świetne narzędzia, które świetnie spisują się w trudnych warunkach pracy. Za niedługo będę chyba musiał sobie wymienić kompresor i również zdecyduje się na tę firmę. Jeśli będziesz kiedyś potrzebować jakichś przewodów pneumatycznych bądź zaworów, to polecam ci sprawdzić tę stronę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×