Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Waldeczek

Dobra jakość ziarna.

Recommended Posts

Co to znaczy dobra jakość ziarna pszenicy czy żyta ?

To zależy od przeznaczenia. Inne cechy będą pożądane dla materiału siewnego, inne dla ziarna paszowego a jeszcze inne dla przetwórstwa młynarskiego i dla piekarnictwa. Zajmijmy się tymi ostatnimi. Za odmiany chlebowe uważa się odmiany pszenicy o wartości wypiekowej powyżej 6o (wg skali COBORU), ogólnoużytkowe 4÷5o, a paszowe poniżej 4o. Sama wartość wypiekowa to pojęcie zbyt złożone by szczegółowo je tu omawiać skupmy się więc jedynie na stwierdzeniu, że wysoka wartość wypiekowa nie idzie w parze z wartością przemiałową ziarna (tzw. wyciągiem czyli ilością mąki uzyskanej z 100 kg ziarna). Można przyjąć, że odmiany jare dają ziarno o lepszej wartości wypiekowej, ale gorszej wartości przemiałowej. Zadaniem rolnika jest wyprodukowanie odpowiedniego surowca, tyle tylko, że znikome zróżnicowanie cen ziarna o różnej jakości nie motywuje do tego.

A tak a propos, czy wiecie, że "typ mąki" określa po prostu zawartość tzw. popiołu w gramach na 100 kg ?  Np. mąka typu "450" zawiera 0,45 % popiołu a "850" - 0,85 %.

 

Źródła:

1. Technologia Gastronomiczna z Towaroznawstwem, Krystyna Flis, Aleksandra Procner, część 2, ISBN 978-83-02-02862-5, Warszawa 1983;

2. Dobra jakość ziarna pszenicy i żyta - dobra mąka, dobry chleb, mgr inż. Agnieszka Jędrzejewska, ISBN 83-86769-56-4,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra jakość ziarna to także cena dla rolnika i łatwość zbytu gdyż ziarna chlebowego brakuje. Generalnie oprócz genetycznych możliwości danej odmiany na jakość wpływa nawożenie, zwłaszcza wysokie azotowe, a także termin stosowania. Duży pozytywny wpływ na jakość chlebową ziarna ma zastosowanie dokarmiania azotem tuż po wykłoszeniu. Na każdą tonę plonu potrzeba ok. 23 kg azotu. Wpływ ma także pogoda, ale na nią nie mamy wpływu. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stronie http://agencjanasienna.pl/soja-tylko-kwalifikowany-material-siewny/ znalazłem taką informację:

"SOJA? TYLKO KWALIFIKOWANY MATERIAŁ SIEWNY!

W związku z coraz częściej spotykanym siewem nasion soi pochodzących z własnego zbioru, Agencja Nasienna w Lesznie informuje rolników, że takie siewy są przestępstwem, gdyż naruszają wyłączne prawo hodowców. Soja jako gatunek nie podlega odstępstwu rolnemu i nie można odprowadzać za nią opłaty do hodowcy. Soję siać należy tylko jako kwalifikowany materiał siewny.   Hodowca, tworząc nowe odmiany roślin uprawnych, obejmuje je ochroną prawa wyłącznego. Oznacza to, że hodowca jest właścicielem odmiany i tylko on lub upoważniona przez niego osoba lub firma może przygotować do siewu i/lub wysiać materiał tej odmiany. Upoważnienie takie musi mieć formę pisemną. Najczęściej hodowca zastrzega warunki udzielonego upoważnienia oraz opłatę, którą hodowca ustala samodzielnie. Taka umowa nazywa się licencyjną, a opłata - opłatą licencyjną. Jeżeli chcesz wysiać soję z własnego zbioru, musisz zwrócić się do hodowcy, który jest jej właścicielem, z prośbą o udzielenie licencji na ten siew. Trzeba będzie dobrze uzasadnić tę prośbę. Przede wszystkim trzeba będzie również udowodnić, że materiał przeznaczony do siewu pochodzi z własnego zbioru, a nie z nielegalnej wymiany z sąsiadem lub z targowiska. Pamiętaj, że hodowca nie musi się zgodzić! Wówczas pozostanie wyłącznie siew materiału kwalifikowanego."
 
Ciekawie to wygląda w zestawieniu z programami produkcji białka paszowego. Pieniądze trafią do do monopolistów, a z uniezależnienia się od importu pasz wysokobiałkowych nici. Zawsze było tak, że kupując nasiona rolnik nabywał prawo ich rozmnażania i sprzedaży do dalszej uprawy. To był motor rozwoju rolnictwa. Teraz nie możesz zasiać we własnym gospodarstwie nasion które zebrałeś ze swojego pola. A w szkole uczyli, że feudalizm się skończył ...
A co o tym myślicie?
Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli prowadzicie biznesy rolne i wymagają one specjalnych taśm czy opakowań, to warto w takiej firmie skonsultować się z nimi http://teccon.pl/
Myślę, że opracują specjalny plan do waszego biznesu by zoptymalizować koszty produkcji i jej czes icon_smile.gif

Zwłaszcza jeśli wymaga on dobrego sortowania czy opakowań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwalifikowany materiał siewny to podstawa każdego gospodarstwa rolnego. Dzięki niemu możesz osiągnąć wyższe plony, a co za tym idzie - większe dochody. Duży wybór kwalifikowanego materiału siewnego znajdziesz w hurtowni rolniczej Farmer https://ifarmer.pl/pol_m_Asortyment_MATERIAL-SIEWNY-KWALIFIKOWANY-162.html. Co więcej, możesz dostosować ilość zamawianego towaru do własnych potrzeb, a jego cena i koszt ewentualnej dostawy ustalane są indywidualnie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To akurat ja na stronie https://przeglad-ogrodniczy.pl/rady/ochrona/432-jak-skutecznie-zwalczac-chwasty-dwuliscienne dowiedziałem się w ogóle, jakie chwasty mam w swoim ogrodzie i dowiedziałem się, że są to najpowszechniejsze chwasty. Na szczęście również na tej stronie można dowiedzieć się, w jaki sposób z nimi walczyć, aby mieć cały czas piękny ogród.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Materiał siewny powinien być wysokiej jakości, żeby plony były jak najbardziej obfite, ale ciężko jest dzisiaj trafić na sprawdzonych dostawców. My zamawialiśmy w kilku miejscach i za każdym razem okazywało się, że jednak to nie jest to. Dopiero, gdy znajomy polecił mi firmę Saatbau w Środzie Śląskiej https://www.saatbau.pl/asp/start,20,,1 przekonałem się, co znaczy jakość. Firma zapewnia doradztwo w wyborze nasion i dystrybuuje wyłącznie kwalifikowany materiał siewny. Dzięki temu ryzyko nieudanych plonów jest zminimalizowane całkowicie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry,

Jako doświadczony rolnik zdecydowanie uważam, że jakość ziarna, to najważniejszy temat w rolnictwie, w szczególności biorąc pod uwagę ciągłe wzrosty nawozów o tym przeczytacie tutaj www.sadowniczeabc.pl ale również pod względem opłacalności upraw temat ten wiedzie prym. Dobre jakościowo ziarno ułatwia uprawę, przynosi większy plony co za tym idzie również zwiększa zysk...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×