Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Waldeczek

Nawożenie w rolnictwie ekologicznym.

Recommended Posts

Nawożenie w rolnictwie ekologicznym opiera się głównie na materii wytworzonej w gospodarstwie. Nawozy mineralne pełnią jedynie rolę uzupełniającą. Dopuszczalna jest jedynie ich nieprzetworzona forma. Syntetycznych nie wolno stosować. Azot może być stosowany wyłącznie w formie organicznej. W metodzie biologicznej szeroko rozumiane nawożenie oparte jest na: zmianowaniu, resztkach pożniwnych, międzyplonach, roślinach motylkowych, nawozach zielonych, kompostach, gnojówce i gnojowicy, oborniku (dopuszcza się jego powierzchniowe stosowanie) i inne pozarolnicze (glony, przebadane osady ściekowe...). W metodzie biodynamicznej podstawę nawożenia stanowią preparaty biodynamiczne. Jest to metoda bardzo trudna o precyzyjnej agrotechnice, wprowadzona w 1924 roku przez  Rudolfa Steinera. Jej zasady do dziś nie uległy zmianom. Sporządzanie owych preparatów (500÷509, międzynarodowe numery obowiązujące na całym świecie), oraz ich stosowanie, przypomina mikstury z pracowni średniowiecznego alchemika. Na przykład preparat "500" ( z krowieńca): rogi od krów wielokrotnie wycielonych włożyć do worka plastikowego, położyć na słońcu i przykryć lekko sianem lub kompostem. Po 10÷14 dniach usunąć ze środka miąższ i napełnić rogi kałem krów wielokrotnie ocielonych, zebranym w połowie września i ubić całą masę. Następnie kopiemy dół do ich przechowywania przez zimę... . Preparat z krwawnika "502" preparuje się w pęcherzu jelenia szlachetnego, "503" - w jelitach bydlęcych, "505"- w świeżej czaszce zwierzęcej, z której bez przecinania usunięto mózg przez otwór w potylicy, "506" - w fałdzie otrzewnej bydła ... etc. "507" przy nich wszystkich to betka. Sporządza się go z kwiatów kozłka przeciw przymrozkom (nawet do -6oC). Oprysk drobnokroplisty wykonujemy tym preparatem przed spodziewanymi przymrozkami w dawce 4g/5 l wody.

Ufffff.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coraz powszechniejszy jest pogląd, że rolnictwo ekologiczne, oczywiście to zdroworozsądkowe, jest bardziej wydajne od "przemysłowego" które wkracza do nas. W przyszłości głównym czynnikiem warunkującym plony będzie woda, gdyż wg prognoz ok 2050 roku wyczerpią się zasoby ziemi którą można wykorzystać jako rolną. Rolnictwo ekologiczne o wiele bardziej produktywnie gospodaruje wodą. Eksperci są zgodni, że jest to przyszłość rolnictwa. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na obecne trendy w codziennym życiu, rolnictwo ekologiczne może być przyszłościowe. Z chęcią dla samego siebie hodowałbym ekolgiczne owoce i warzywa. 

Ale co to za tekst? "kałem krów wielokrotnie ocielonych... preparuje się w pęcherzu jelenia szlachetnego, "503" - w jelitach bydlęcych, "505"- w świeżej czaszce zwierzęcej, z której bez przecinania usunięto mózg przez otwór w potylicy, "506" - w fałdzie otrzewnej bydła ... etc"  

chyba jeszcze mało wiem o życiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety osobiście nie znam się na tym za dobrze, wiem tylko że wolę warzywa wyhodowane we własnym ogródku niż te z supermarketu. Jak mieszkałam w mieście to zawsze na ile to było tylko możliwe przywoziłem warzywa z domu. Faktycznie tekst "robi wrażenie"...

Pytanie do osób w temacie, czy z rolnictwa ekologicznego można "wyżyć"? Czy przerzucając się na tego typu hodowle jest szansa zarobić? pomijając fakt, że sami z tego korzystamy co jest ogromnym plusem 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam praktyki w rolnictwie ekologicznym dzisiaj, choć za moich młodych lat całe rolnictwo było prawie ekologiczne.

W każdym powiecie w mojej okolicy są pojedyncze gospodarstwa ekologiczne, tak do pięciu, które żyją wyłącznie z rolnictwa. Większość prowadzi także przetwórstwo w systemie MOL (działalność gospodarcza mała, ograniczona lokalnie) produkując wędliny, sery, jogurty, dżemy, soki, powidła, susze owocowe i warzywne, konfitury, kiszone ogórki i kapustę, mąki, kasze itp., inni sprzedają owoce, warzywa i zboża. Obserwując ich działania i problemy z jakimi się borykają, moim zdaniem stwierdzenie, że "z rolnictwa ekologicznego da się wyżyć" jest bardzo precyzyjne. Gospodarstwa te które znam najczęściej mają ok. 8 -10 ha.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej :) Jeśli szukacie dobrych i sprawdzonych nawozów, to polecam, aby zapoznać się z tą ofertą: http://arkop.pl/ - składniki super jakości, doskonale dobrane, aby odpowiednio chronić. Producent posiada naprawdę bogatą ofertę i jeśli zależy Wam na ekologii, to myślę, że powinna Was zainteresować :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli prowadzicie biznes zwiazany z eko jedzeniem to warto tez może zainwestować w takie wagi wielogłowicowe.

Słyszałem, że takie maszyny są bardzo pomocne w prodykcji rolnej.

Takie wagi możesz też znaleźć na gawag . Pewnie wszyscy znają tę firmę, bo słyszałem, że robi jedne z najlepszych wag w połączeniu z najnowszymi technologiami komputerowymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 W metodzie biodynamicznej podstawę nawożenia stanowią preparaty biodynamiczne. Jest to metoda bardzo trudna o precyzyjnej agrotechnice, wprowadzona w 1924 roku przez  Rudolfa Steinera. Jej zasady do dziś nie uległy zmianom. Sporządzanie owych preparatów (500÷509, międzynarodowe numery obowiązujące na całym świecie), oraz ich stosowanie, przypomina mikstury z pracowni średniowiecznego alchemika.

-tak dla sprecyzowania to nie metoda nawożenia, ale preparaty kompostowe dla ukierunkowania procesów kompostowych nr 502-507

nr 500 -preparat krowieńcowy do oprysku gleby dla pobudzenia przemian, a nr 501 - prep. krzemionkowy do oprysku roślin dla pobudzenia procesów wzrostu i odp. przechowalniczej. Met. biodynamnicza jest met. b. skomplikowaną, stąd nie  każdy ją rozumie. Sam często stos. met. mieszaną tzn. bez preparatów, ale wykorzystuję rytmy kiężycowe. Poza tym metody ekologicznie są raz, że niezrozumiałe często dla współczesnego człowieka, a dwa obecnie często niestety wypaczane, gdyż znowu biznes i koncerny wyczuły, że to "modny trend" i oferują nawozy pseudoekologiczne :( W rol. nie nawozimy roślin, ale życie glebowe. Wszelkie nawozy szybko działające na rośliny spowodują wzrost patogenów i koło zamknie sie jak w przypadku obecnego rol. konwencjonalnego :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem dość świeży w temacie upraw, ale może będziecie w stanie mi doradzić. Zastanawiam się coraz poważniej nad uprawą buraka cukrowego. Poczytałem troszkę o zaleceniach uprawowych na stronie https://adob.com.pl/ i teraz planuję kupić proponowane przez nich nawozy. Czy ktoś z Was miał już okazję z nimi współpracować i podzieli się opinią ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×