Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
lukasos

Fotowoltaika - macie jakieś doświadczenie?

Recommended Posts

Nie miałem z tym własnych doświadczeń.

Udział odnawialnych źródeł energii w jej ogólnoświatowej produkcji wynosi około 20 % co przy planowanym wzroście zapotrzebowania na energię w roku 2030 (o 60 %)czyni te źródła rozwojowymi. O ile jednak elektrownie wodne, wiatrowe, biogazownie są źródłami technologicznie już poznanymi  i łatwymi do skalkulowania, o tyle ogniwa fotowoltaiczne wymagają ciągle dopracowania (np. obróbka krzemu) i stanowią nowatorską technologię, a nieznane nie nęci. Jeżeli chodzi o już funkcjonujące rozwiązania to w zakresie zainstalowanej mocy przodują na razie elektrownie wiatrowe i wodne. Dlatego też trudno jest opiniować rozwiązanie które ciągle jest w fazie dopracowywania. Kilka lat temu kupiłem co prawda lampy ogrodowe (tak wygląda panel fotowoltaiczny po 2 latach), ale mam nadzieję, że to inna "jakość" wykonania.

post-859-0-79775300-1449857923_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten proces jest znany od 3 miliardów 800 milionów lat. Przecież fotosynteza to nic innego jak wyłapywanie kwantów światła słonecznego i zamienianie w energię. Sadzisz drzewa one prowadzą proces fotosyntezy i uzyskaną energię gromadzą w formie drewna. Ty te drzewa wycinasz i palisz nimi w piecu. Z punktu widzenia biznesu jesteś stracony. Nie da się na Tobie zarobić. Ale od czego są socjotechnicy. Przekonają cię abyś kupił sztuczne drzewo czyli solar. Trochę na Tobie zarobiono, ale ty grzejesz wodę, myjesz się w niej, grzejesz dom. Mówiąc krótko sam gromadzisz energię tak jak wcześniej energię gromadziłeś w swoich drzewach. Trzeba Cię przekonać żebyś tej energii sam sobie nie gromadził lecz dał zarobić innym. Z ogniw fotowoltaicznych sam energii nie zgromadzisz. Energia jest droga bo kosztuje ponad 1000 zł/MWh przy koszcie produkcji z węgla brunatnego 140 zł/MWh. Trzeba Ci i całemu społeczeństwu jakiś kit wcisnąć, tylko jaki? Na Grenlandii w średniowieczu uprawiano jęczmień, a teraz jest tam lodowiec. Nie tego gawiedź nie kupi. Jak się pali węgiel to się grzeje, jak się grzeje to jest cieplej. To jest lepsze do "kupienia". No właśnie, Jan Chryzostom Pasek pisał, że Bałtyk zamarzał i na lodzie zimą funkcjonowały karczmy. Globalne ocieplenie to jest to! Przecież ludzie są w tym zakresie całkowitymi analfabetami, a o pogodzie rozprawia każdy i na dodatek każdy się pasjonuje tematem. Tylko jak udowodnić że klimat się ocieplił? Dane z 8 tysięcy stacji meteorologicznych rozmieszczonych równomiernie na całym świecie wskazują że średnia temperatura nie zmieniła się nawet na jotę. Jedna są zmiany na poszczególnych częściach Ziemi. Wystarczy nie uwzględnić danych z 2 tysięcy stacji meteorologicznych które wskazywały niższą temperaturę. Teraz dane z 6 tysięcy starannie wyselekcjonowanych stacji meteorologicznych wskazują, że temperatura na wzrosła o 1,5 stopnia Celsjusza. I mamy globalne ogłupienie, przepraszam, chciałem napisać ocieplenie, a edycja nie działa. Teraz ludzie kupią sztuczne drzewa, przepraszam, ogniwa fotowoltaiczne, które nie gromadzą energii i za tę energię zapłacą 7 razy więcej niż za inną. Biznes się już zaczyna kręcić. Wystarczy teraz tylko podkręcać udział energii "odnawialnej" na 20%, 30%, 40% itd. Ale pojawiły się rysy na tej energii :odnawialnej". Wg wyliczeń w raporcie Schredera podczas produkcji elektrowni wiatrowej do atmosfery dostaje się więcej dwutlenku węgla niż jest w stanie zaoszczędzić. Tak samo jest z ogniwami fotowoltaicznymi. Utajnić!. I jeszcze Michałek wypisuje na Forum jakieś bzdury, że to globalne ocieplenie to faktycznie jest globalnym ogłupieniem. Zastrzelić!

Pozdrawiam Forumowiczów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje się, że są to przyszłościowe źródła energii, chociaż oczywiście w polskiem klimacie nie będą miały znaczacego udziału. Trzeba pamiętać, że tak jak ze wszystkim co nowe, sprawność ich rośnie, a ceny spadają. Potrzebny jest tylko popyt, niestety obecny rząd, podobnie zresztą jak i poprzedni, z powodów politycznych uparł sie w XXI wieku stawiać na węgiel.
Jeśli chodzi o energię ze źródeł odnawialnych, to mówienie, że nie opłaca sie na nią stawiac bo jest za droga jest o tyle nietrafne, że jak napisałem wyżej, działa tu efekt skali i rozwoju technologii, nie wiadomo tez ile miliardów pochłonie budowa elektrowni węglowych. Poza tym nie uwzględnie się kosztów przesyłu, dużo niższych przy źródłach rozproszonych. Dochodzi jeszcze kwestia zanieczyszczeń i kosztów wpływu na zdrowie.
Co do wpływu emisji CO2 na klimat to jakoś dziwnym trafem naukowcy w odróżnieniu od poliutyków są tu prawie wszyscy zgodni. Nie wiadomo jaka moze być skala tych zmian i czy już trzeba się niepokoić, w każdym razie jest to wielki eksperyment na Ziemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałem tylko zauważyć ż emisja CO2 ze źródeł antropogenicznych to od 1% do 3% całkowitej emisji CO2. Dopóki koszt wyprodukowania energii ze źródeł tzw. odnawialnych będzie wyższy niż koszt energii ze źródeł konwencjonalnych każdy kupi tę drugą. Politycy między innymi są od tego aby zapewnić mi tanią energię, dzięki czemu jestem w stanie konkurować na rynku światowym. Jest jeszcze problem, jak mówią energetycy, że jakość energii z paneli fotowoltaicznych jest fatalna. Koszt przesyłu jest znacznie wyższy, nie wspomnę już o jej gromadzeniu na noc i pochmurne dni.

Tak zwane metale ziem rzadkich konieczne do wyprodukowania paneli fotowoltaicznych mają praktycznie tylko Chiny i nie sprzedają tych surowców. Ceny paneli fotowoltaicznych będą rosły w miarę wzrostu zapotrzebowania, a nie malały tak jak wszystko to co jest produkowane przez monopolistę.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też się nad panelami poważnie zastanawiam. W sumie mam kawał dachu gdzie można by je zamontować i z tego co wyczytałam to jest to opłacalna inwestycja. W sumie to jestem już zdecydowana i będę pytać o oferty dla mnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalacje odnawialnych źródeł energii, do których należą panele fotowoltaiczne, cieszą się popularnością, ze względu na swoją ekologiczność i korzystanie ze źródeł energii, które są niewyczerpalne. Nie da się ukryć, że same instalacje są drogie w zakupie i montażu, jednak zwrot z inwestycji następuje stosunkowo szybko w postaci niższych rachunków. Zdecydowałam się zainwestować. W sieci znalazłam ofertę firmy Bisolar https://bisolar.pl każdy z nas powinien się z nią zapoznać. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej zasięgnąć informacji na ten temat z sieci. Nie brakuje wartościowych artykułów, które przybliżą ci tematy związane z fotowoltaiką. Na początek może przeczytać tekst dostępny tutaj: https://www.money.pl/gospodarka/fotowoltaika-na-gruncie-przebieg-instalacji-zalety-montazu-na-gruncie-6443231260231297a.html. Myślę, że po tej lekturze łatwiej będzie ci podjąć decyzję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalacje fotowoltaiczne to system, który czerpie energię z promieni słonecznych, a następnie przetwarza ją w energię elektryczną dla naszego domu. Podczas takiej produkcji nie występują żadne produkty uboczne, co oznacza, że ten rodzaj wytwarzania energii elektrycznej pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Staram się myśleć o przyrodzie, środowisku i naszej kuli ziemskiej... każdy z nas powinien. Warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej dla domu https://fotontec.pl/instalacje-fotowoltaiczne-dla-domu/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Największe doświadczenie to i tak będą mieli spece jak ci https://levada.pl/produkt/aleo-solar-x83-325/  Firmę od paneli trzeba wybierać mądrze, bo jak sie okazuje można się natknąc na rózne kwiatki, czego sama jestem przykładem. Mielismy kilka ofert do rozpatrzenia przy czym spora część jak sie później okazywało nie obejmowała całkowitego kosztu. Zalecam czujność :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fotowoltaika to bardzo interesujący temat i dobrze, że go w tym miejscu omawiacie. Z moich obserwacji dość jasno wynika, że zyskuje on na popularności w naszym kraju. Sam jakiś już czas temu przekonałem się do tego rozwiązania. Na początek zacząłem po prostu od czytania dostępnych materiałów. Przejrzałem wiele opracowań zarówno tych papierowych, jak i dostępnych w internecie. W końcu decyzja zapadała. Pojawiło się jednak inne pytanie, do jakiej firmy udać się w celu realizacji takiego projektu. Tutaj na szczęście nie musiałem długo szukać. Szybko udało mi się znaleźć, to czego potrzebowałem. Mam w tym miejscu na myśli tę https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/  firmę. To prawdziwi profesjonaliści z dużym doświadczeniem. Jeżeli także zastanawiacie się nad fotowoltaiką, to warto zajrzeć do nich na stronę. Mają tam cały proces dobrze opisany. Od razu wiadomo czego się spodziewać na danym etapie. Dla mnie były to przydatne informacje, mam nadzieję, że w waszym przypadku będzie dokładnie tak samo. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem ogromnym zwolennikiem rozwiązań ekologicznych, a do takich właśnie należy fotowoltaika. Inwestycja jest kosztowna, ale też opłacalna, bo szybko się zwraca w postaci obniżonych rachunków za zużycie prądu. Na stronie:  https://energia.rp.pl/sponsorowane/31511-prad-ze-slonca jest artykuł, który na pewno warto przeczytać przed podjęciem się tej inwestycji. Dzięki niemu na pewno nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości czy warto się na nią zdecydować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli szukacie przyjaznych środowisku rozwiązań to fotowoltaika jest zdecydowanie wspaniałą sprawą, ja w każdym razie jestem mega zadowolona, bo wiem, że niedługo zwróci mi się inwestycja i będę już tylko oszczędzał. Co do szczegółów to zdecydowałam się na firmę https://oze.fmsol.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dopiero słuchajcie stoję przed wyborem fotowoltaiki. Myślę nie tylko nad tym, by panele produkowały mi prąd, ale też nad tym bym miała ogrzewany dom. Wiem, że w tym momencie musze się zaopatrzyć w pompę ciepła. A moje pytanie z jakich firm jeszcze korzystaliście ? Trafiłam na taką stronę jak tutaj https://e-energia.pl/ , na której znalazłam też wiele ciekawych artykułów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×