Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
lukass9901

hodowla bydła mięsnego

Recommended Posts

Cześć chciałbym się zapyatać o hodowlę bydła mięsnego. Jaki jest orientacyjny koszt wyprodukowania byka limousine i mniej więcej ile paszy zje i jakiej ? Chciałbym postawić oborę z płyt obornickich o grubośi 6 cm lub 8 cm ma ktoś może i wie jaki koszt takiej płyty ? Obora miałaby być na 60-70 sztuk o wymiarach długość 25 m ,a szerokość 13 m na głebokiej ściółce i wolnych stanowiskach. Cielaki bym kupował ,a karmione będą liśćmi z buraków,ziemniakami,kukurydzą,kiszonką z roślin motylkowych i sianokiszonką oraz śrutą.  Obecnie hodujemy trzodę chlewną w wielkości 5o loch , ale słabo na tym się wychodzi przy tka małej ilości jak my posiadamy. Chcę też wiedzieć ile orientacyjnie hektarów trzeba przenaczyć na taką hodowlę. Jak ktoś wie na coś na te tematy to proszę o o dpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do obliczeń zapotrzebowania na paszę to stosuje się dane np. z tej strony -

http://213.184.15.149/wwwkipr/nowak/inzynieria/IPZ%20-%20tabele%20zootechniczne%20do%20projektu.pdf

Co do konstrukcji to obawiam się o jej trwałość ze względu na kontakt z obornikiem i amoniakiem.

Wielkości minimalnej powierzchni na sztukę określają przepisy. Powierzchnie te wynoszą dla kojców grupowych bez wydzielonych legowisk na płytkiej ściółce:

Krowa pow. 500 kg i jałówki pow. 7 m-ca cielności - 5 m2

Cielę: 0,5 do 3 miesięcy (80-100 kg) - 1,5 m2, powyżej 3 miesięcy - 1,8 m2

Jałówki w wieku:6-19 m-ca (250-400 kg) - 2 m2, pow. 19 miesięcy (440-500 kg)- 2,5 m2

Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,6 m2, 301-450 kg; 2 m2, pow. 450 kg; 2,5 m2

Jeżeli ściółka jest głęboka to te normy należy zwiększyć o 30%.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za długi temat do dyskusji na dzień dzisiejszy. Mogę jedynie tobie polecić tak na start paszek, którą zacząłem używać i jest znacznie lepsza, od tej co była u mnie dotychczas. A mianowicie jest to młóto browarniane. To wysoce ceniona pasza mlekopędna szczególnie polecana dla krów mlecznych oraz trzody chlewnej. Miło się zaskoczyłem, że tak dobrze się przyjęła w moim przypadku. Jeśli jesteś zainteresowany, najlepsze możesz dostać tutaj http://www.domino.org.pl/ . Pozdrawiam i polecam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja karmie swoje bydło paszami marki De Heus głównie, bo są świetnej jakości i bez GMO. Zawsze ją zakupuję w sklepie Agro-Ins, który mieście się w Brzostowie 25 nieopodal Miasteczka Krajeńskiego. Dodatkowo zaopatruję się tam w suplementy. Dzięki takiej diecie moje zwierzęta szybko rosną i są zdrowe. Sklep ma bardzo szeroką ofertę produktów oraz świetne ceny. To jest link strony: https://www.agroins.com.pl/oferta/pasze-i-dodatki?start=6 Także, możecie w nim kupić siatki, folie i nawozy oraz karmy dla innych zwierząt. Ja polecam tę firmę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby zaoszczędzić i mieć większą kontrolę nad tym co dajemy naszemu bydłu, kupiliśmy granulator do pasz https://agrofeedingtech.pl/oferta/ Maszyna jest wydajna i została sprawnie zainstalowana. Teraz przy tych ciągłych podwyżkach i inflacji to strach pomyśleć ile będziemy wydawać, a tak to nie dość, że mamy stałą cenę to jeszcze jesteśmy ekologiczni przy produkcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że każdemu kto prowadzi hodowlę bydła to przyda się namiar do sklepu AgriCom. Mają tam masę produktów, które są przydatne w prowadzeniu hodowli, jak chociażby poidła czy strzykawki. Można wszystko zamówić od nich online, dostawę mają szybką, a ceny są bardzo przystępne. Jeden z lepszych sklepów tego typu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy hodowli bydła koniecznie będzie zakupienie paszowozów. My kupiliśmy jeden od Euromilk, a dokładniej to model RINO FXL HD. Bardzo dobrze nam się na nim pracuje. Ma kompaktowe wymiary i nie potrzebuje dużo mocy, a przy tym pracuje efektywnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×