Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
MMM

rozwój gospodarstwa

Recommended Posts

Posiadam 11ha ziemi (rzepak i pszenica).  Niestety sprzętu posiadam niedużo (traktor, opryskiwacz, brony, pług, przyczepy) i brak również porządnych budynków (wszystko w rozsypce - odziedziczyłem to). Niestety nie mogę tego wyprowadzić a marze o dobrym gospodarstwie - ciągle brak wkładu. Brak mi pomysłu jak zacząć dobrze funkcjonować - może coś robię źle. Proszę o rady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli spełniasz odpowiednie warunki możesz ubiegać się o dodatce na sprzęt. Warto żebyś przeszedł się do ARiMR i osobiście porozmawiał jakie masz realne szanse na dotację i co możesz zrobić aby je dostać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestesty pozostają ci tylko dotacje lub kredyty. Ciężko zacząć bez wkładu własnego. Możesz też wyjechać "na zmywak" i coś odłożyc ale tylko wtedy gdy masz kogoś kto zaopiekuje się twoim gospodarstwem podczas twojej długiej nieobecności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czas na zaczynanie od początku nie jest dobry. Musisz sobie zdać sprawę, że dochód w gospodarstwie ma swoje źródło nie tylko w powierzchni gospodarstwa, ale także, a może przede wszystkim wynika z pracy. Jedenaście hektarów pszenicy i rzepaku w sytuacji gdy musisz wynająć zbiór nie da ci zatrudnienia takiego abyś z tej pracy spokojnie żył. Musisz pomyśleć o uprawach które dadzą ci zatrudnienie. Druga sprawa to wartość Twojej pracy. Im masz większą wiedzę tym Twoja praca ma większą wartość. Musisz też obserwować rynek i produkować to co na rynku możesz korzystnie sprzedać.

Mam podobnej wielkości gospodarstwo ze słabszymi glebami niż Twoje i jakoś z niego żyję, jednak oprócz zbóż uprawiam warzywa i owoce. Warto tez nawiązać współpracę z dobrym rolniczym instytutem badawczo-rozwojowym (nie myl z ODR). Ja mam to szczęście że mam taki przez miedzę i korzystam z ich badań i doświadczeń na bieżąco. Nieżyjący już profesor z tego instytutu powtarzał mi, że "rolnik prowadzący od lat gospodarstwo jest mądrzejszy od profesora". Warto wziąć do serca te słowa przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gospodarowania. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

no niestety z tak małego gospodarstwa ciężko coś zarobić, dobrze jak na siebie zarabia, a bez dotacji to już całkowicie. A jeśli chodzi o sprzęt, to tak jak kolega wyżej wspomniał, trzeba przejść się do ARiMR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwykle jest tak, że aby rozwijać gospodarstwo rolne, potrzebny jest kapitał. I kapitał może pochodzić z różnych źródeł. Jednym z nich może być kredty. Tak, kredyt to dosyć szybki i sprawdzony sposób na dokapitalizowanie inwestycji.

Tylko z kredytami i pożyczkami jest tak, że udzielane są na różnych odmiennuych od siebie warunkach. I w tym tkwi szkopuł, aby wybrać te możliwie najlepsze. Nie bez znaczenia jest również zdolność kredytowa. Tutaj ciekawy tekst: http://gorzowianin.com/wiadomosc/11034-sprawdzanie-zdolnosci-kredytowej-%E2%80%93-jakie-dane-gromadzi-o-nas-bik.html o tym jak wygląda to od kuchni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż, opcji z tego zakresu jest stosunkowo dużo. Wbrew pozorom rozwój gospodarstwa, zadbanie o te wszystkie czynniki związane uprawami, logistyką, z uzyskaniem wysokiej ceny na swoje produkty i usługi - to nie jest taka prosta sprawa, jakby się mogło wcześniej wydawać.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia automatyzacji, kwestia, wdrażania nowych innowacyjnych pomysłów. Trochę tego jest.

Warto jeszcze sprawdzić pod niniejszym linkiem: http://erazdrowia.pl/olejki-cbd-z-konopi-i-ich-wlasciwosci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×