Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Andrzej

Kukurydza czy sorgo ?

Recommended Posts

Deszu latem jest coraz mniej i dlatego wielu rolników zamiast kukurydzy uprawia sorgo, ktore w lisciach mają specjalny wosk, który chroni przed utratą wody. Kukurydza przy tym szybko konczy wegetacje, a zielone sorgo moze rosnąć ażd o pierwszych przymrozków. Ja osobiscie jednak uwazam ze pasza objętościowa, czyli popularna kiszonka z sorgo sprawdzi się, ale tylko w duzych gospodarstwach hodowlanych, gdzie krow i bydla jest duzo- wtedy mamy zabezpieczenie w razie dlugich okresow bezdeszczowych. Tak to pozostalbym przy tradycyjnej kiszonce z kukurydzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorgo jest rośliną znacznie głębiej korzeniącą się niż kukurydza i lepiej znosi suszę w skrajnych przypadkach przechodząc w stan uśpienia. Kukurydza zasycha w przypadku głębokiej suszy i ginie. Zarówno sorgo jak i kukurydza to trawy tropikalne wykorzystujące cykl C4. Plon obu roślin jest podobny, ale kukurydza na kiszonkę ma ok. 35% suchej masy, a sorgo ok. 20% suchej masy lub mniej. Zawartość białka jest podobna czyli ok. 7%. Kiszonka z sorga zawiera mniej energii niż kiszonka z kukurydzy. Sorgo nie tylko lepiej wykorzystuje wodę (na 1 g suchej masy kukurydza potrzebuje 180 g wody a sorgo 150 g wody, owies 500 g wody), ale także nawozy, zwłaszcza azotowe. Ma tez mniejsze wymagania glebowe. Jest też rośliną mniej zawodną, zwłaszcza na suchych i słabszych glebowo stanowiskach.

Całkowicie zgadzam się z Kolegą Ursusikiem.

Ja sorga nie uprawiałem, jednak pamiętam jak wiele lat temu uprawiał mój ojciec.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie kukurydza. U nas okazała sie strzałem w 10. Na początku nie bardzo wiedzelismy jaki rodzaj. Ale zamawialismy w Agrii i tam pan nam doradził nasiona Sharxx. Sprawdzają się super i co roku nie mozemy narzekac na plony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×