Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
kazimierz

ksiegowość

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc odnośnie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.. Może juz ktoś składał taki wniosek, będę robił to pierwszy raz i mam problem z wyliczeniem limitu..jeżeli jestem posiadaczem 61.8408 ha ziemi to ile litrów oleju napędowego powinienem wykazać w fakturach dołączonych..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do użytków rolnych przysługuje zwrot podatku akcyzowego, 86,00 zł do każdego hektara użytków rolnych (86 litrów do każdego hektara i 1,00 zł do każdego litra). Użytki rolne to:

 grunty orne, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - R,
 sady, oznaczone w ewidencji gruntów  symbolem - S,
 łąki trwałe, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - Ł,
 pastwiska trwałe, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - Ps,
 grunty rolne zabudowane, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - Br,
 grunty pod stawami, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - Wsr,
 grunty pod rowami, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - W,
 grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, oznaczone w ewidencji gruntów symbolem - Lzr;

Do innych gruntów zwrot podatku akcyzowego nie przysługuje. Nie wiem ile masz w podanym areale gruntów do których przysługuje zwrot podatku akcyzowego. W gminie mają informacje z rejestru gruntów i zazwyczaj bez problemu podają do jakiej powierzchni przysługuje.

Faktury muszą być wystawione pomiędzy 1 sierpnia 2015 a 31 r. stycznia 2016 r.

Wnioski składasz w dwu terminach a limit jest roczny. Jeżeli nie wykorzystasz limitu to możesz jeszcze złożyć drugi wniosek w terminie od 1 sierpnia 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. za fakturami VAT wystawione w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 lipca 2016 r. Jeżeli Twoje grunty leżą na terenie dwu lub więcej gmin to wniosek składasz w każdej z gmin w której leżą twoje grunty na powierzchnię w danej gminie. Faktura nie musi być oryginalna. Wystarczy kopia poświadczona np. przez pracownika urzędu gminy.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze podpytam dla pewności bo całkowicie zielony jestem w tym temacie,obliczyłem użytki rolne i wychodzi 61.8408 Ha.

Czyli 61.8408*1zł*86=4205,1744 czyli limit do zwrotu to ok.5000 l oleju napędowego,które trzeba wykazać w Fa-Vat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak. Jeżeli nie masz faktur wystawionych pomiędzy 1 sierpnia 2015 a 31 r. stycznia 2016 r.na tę ilość paliwa to składasz na ile masz faktury. Możesz na niewykorzystany limit złożyć w drugim terminie od 1 do 31 sierpnia 2016 r. za faktury VAT wystawione w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 lipca 2016 r.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się kompletnie nie znam na księgowości. Przerastają mnie te tabelki, liczby, daty. Dlatego ostatnio powierzyłam całą swoją papierologię poleconej księgowej, aczkolwiek gro moich znajomych (ja też próbowałam) korzysta z formularzy online. Tutaj klikalny link, żeby było łatwiej spojrzeć ;) https://www.iform.pl/pit-4r-6-p2778 Wiem, że jest to tańsze i wygodniejsze. Aczkolwiek ja nie mam talentu do takich rzeczy :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja z księgowością radzę sobie sam. Za to wspomagam się programem do fakturowania https://afaktury.pl/ . Jest bardzo prosty w obsłudze i ma wszystkie potrzebne funkcje. Od bazy kontrahentów, stanu magazynowego, po monitoring i windykację płatności. Naprawdę ułatwia mi to życie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Można pracować z ksiegową stacjonarnie, mozna zdalnie a mozna i samemu sie tym zająć. Pytanie na ile pozwala nam dane rozwiazanie na swobodną prace. Sama korzystam z pomocy siostry, która jest księgową, ale cały system finansów ogarniam sama tym programem  https://www.bizin.pl/ To tak naprawde kwestia odpowiedniego narzędzia. Faktury wystawiam sama, system generuje je w różnych walutach i jezykach i od razu odsyła do kontrahenta. Dodatkowo wiekszosc stały zleceń jest obslugiwania przez program automatycznie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto być na bieżąco z wszelkimi kwestiami dotyczącymi prawa podatkowego. Niedawno została wprowadzona ulga IP box, jednak uwarunkowana jest określonymi wymogami. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy w ramach wsparcia prawnego mogą przeprowadzić audyt, który ma na celu ustalenie możliwości zastosowania tej ulgi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jeśli mowa o pitach? Rozliczacie je sami? Zastanawiam się na jaką fundację przeznaczyć 1% podatku. Dobrze, że można samemu decydować kogo chce się wesprzeć. Może to być ogólna działalność wybranej organizacji lub konkretny cel (tzw. szczegółowy) – np. rehabilitacja podopiecznego danego stowarzyszenia czy projekt budowy schroniska. Jedyne, co trzeba zrobić, to zapoznać się z listą podmiotów uprawnionych do pobierania świadczeń z tytułu 1% (posiadających status organizacji pożytku publicznego). Chyba zdecyduje się na http://fundacjaagnieszka.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×