Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
tal

Wymiana ogrzewania w starym domu

Recommended Posts

Witam wszystkich. Moi rodzice rozważaja wymianę pieca na pięć gazowy. W tym momencie jest pięć węglowy 21 KW. Budynek o powierzchni ok 170m2 nie ocieplony. Stolarka PCV, rury miedź i grzejniki aluminiowe. W pobliżu domu idzie linia gazowa. I tu moje pytanie. Czy pomimo nie ocieplonego domu warto pchać się w gaz czy ekogorszek? Proszę o radę. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz policzyć orientacyjnie ile spali gazu, na podstawie ilości spalonego węgla, uwzględniając sprawność kotła. Zakładając że to Górniak sprawność możesz przyjąć jako 30% 

Gaz ma tę zaletęże sprawność przy obecnych kotłach przekroczyła +105% -lecz nie w tym wypadku, brak odpowiedniej infrastruktury-

(kwestia związana z normami z przed lat które nie uwzględniały kondensowania i odbioru ciepła).

Zastanów się czy lepszym rozwiązaniem nie będzie pompa ciepła plus dodatkowo kominek z płaszczem wodnym.

Można byłoby zastanowić się z czasem nad montażem fotowoltaiki. Szczególnie, że obecnie można liczyć na dobre dofinansowania do niej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście samo ogrzewanie na pewno jest bardzo ważnym wyborem i ja również jestem zdania, zę także fajnie jest wiedzieć na co tak naprawdę dobrze jest się zdecydować. Od siebie każdemu polecam doskonałe pompy ciepła https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/eco-g/ i jestem zdania, że to właśnie dzięki nim będziemy mieli świetny system grzewczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie takie kwestie są bardzo ważne i ja jeszcze jestem zdania, że także fajnie jest wiedzieć o samych pompach woda-powietrze po prostu jak najwięcej. Jak dla mnie bardzo ciekawie na ich temat napisano w https://debowetarasy.pl/pompy-ciepla-woda-powietrze-wady-i-zalety/ więc polecam każdemu aby zapoznał się właśnie z tym materiałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×