Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
tal

Jakie ogrzewanie do starego domu

Recommended Posts

Jestem w trakcie generalnego remontu domu stuletniego.. Dom ocieplony,115m², kilka okien trzeba jeszcze wymienić na plastik, na dachu 10-letnia dachówka. Zastanawiam się nad ogrzewaniem, bo aktualnie w kotłowni stoi kopciuch.. Zastanawiałem się nad grzejnikami elektrycznymi + fotowoltaika.. Ma ktoś taki zestaw i może powiedzieć jak koszta w sezonie grzewczym?

Share this post


Link to post
Share on other sites


Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się tutaj pompa ciepła. Jak dom jest dobrze zaizolowany i dobrze dobrana pompa to koszty eksploatacji nie są duże. Tylko to jest źródło ciepła niskotemperaturowe, najefektywniej działa z ogrzewaniem podłogowym.


Skoro przeprowadzasz kompleksowy remont, polecam zastanowić się nad położeniem podłogówki. OBecnie w domach juz rzadko kto montuje grzejniki elektryczne - jedynie w sytuacjach w których nie ma możliwości zainstalowania innego rodzaju ogrzewania. Jeśli jednak masz możliwość iść w podłogówkę to montuj - jest o wiele bardziej wydajna. Ogólnie grzejnik elektryczny oraz inne akcesoria warto jest obecnie kupować w Leroy Merlin - chociażby z uwagi na dobrą dostępność osprzętu do montazu ogrzewania, w hurtowniach mogą być niestety spore braki na tym polu.


Fotowoltaika na tak - ale koniecznie zorientuj się o dofinansowanie, obecnie jest bardzo wiele programów na modernizację starszych domów. Powinieneś dostać sporą dopłatę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie sama kwestia ogrzewania jest bardzo ważna i ja jestem zdania, że na dzień dzisiejszy bardzo dobrą opcją może być również posiadanie pompy ciepła woda-powietrze. Sama nawet niedawno w artykule https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/czym-jest-pompa-ciepla-woda-powietrze-czyli-o-rodzajach-pomp-ciepla/ miałąm okazję o niej przeczytać. Jestem przekonana, że to może być bardzo dobra opcja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To że dom jest stary nie oznacza, że nie można go wyremontować. Generalnie to proponowałbym się decydować raczej na bardziej ekologiczne formy ogrzewania. Na myśli mam chociażby ogrzewanie z pomocą paneli na podczerwień. Jedną z firm, która zajmuje się ich montażem jest https://www.oxyly.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej, szukam informacji na temat instalacji CO w Bielsku https://walusiakroczyny.pl/instalacje-co/bielsko-biala/. Czy ktoś tutaj ma doświadczenie z tego rodzaju systemami grzewczymi? Jakie są koszty takiej instalacji oraz czy jest ona wydajna? Chciałbym dowiedzieć się więcej na ten temat, zanim podejmę decyzję. Będę wdzięczny za każdą poradę!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto sprawdzić czy jest możiiwość skorzystania z rekuperacji, to wentylacja z funkcją odzyskiwania ciepła, która może wspomagać lub całkowicie zastąpić ogrzewanie. Nowoczesna wentylacja z rekuperacją wybierana jest często zarówno w przypadku nowych domów jak i takich w których przeprowadzany jest np. kapitalny remont. To czyste powietrze oraz oszczędność na ogrzewaniu, przez miesiące jesienno - zimowe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Bydgoszczy pompy ciepła stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie w systemach ogrzewania i chłodzenia. Są to urządzenia ekologiczne, wykorzystujące energię z otoczenia do ogrzewania bądź chłodzenia pomieszczeń. Ich efektywność i niskie koszty eksploatacji przyciągają uwagę zarówno indywidualnych inwestorów, jak i przedsiębiorstw.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy spojrzeć ile kosztuje kWh gazu dla firm obecnie, są to stawki na poziomie 97gr netto kWh. Tak będzie się kształtowała cena po uwolnieniu dla klientów indywidualnych. Kolejna podwyżka w 2025 (koniec kolejnej umowy na dostawy).
Ogólnie UE będzie w najbliższych latach odchodziła od paliw kopalnianych, tak więc nie nastawiałbym się na spore obniżki cen. Poza tym z tego co mi wiadomo nie ma już przyłaczeń do gazu. I ponoć ma tak zostać do 2023 roku ( siedzę trochę w temacie i widziałem co ludzie na ten temat mówią).
Aktualnie dobrą opcja wydaje się iinstalacja fotowoltaiczna plus dodatkowo maty albo folie grzewcze, których instalacja będzie kosztowała znacznie mniej niż instalacja pompy ciepła.
Warto jest również zwrócić uwagę na kwestię dofinansowań. A te są spore w tym roku. Możńa liczyć na dofinansowanie miedzy innymi do
paneli fotowoltaicznych
magazynu energii
stolarki okiennej
czy ocieplenia
Jeśli szukalibyście kogoś od pompy ciepła polecam kontatk z nimi http://www.klimat-tech.pl/ FIrma zajmuje się montażem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podgrzewacze wody przepływowe stanowią wyjątkowo efektywne rozwiązanie w zakresie dostarczania ciepłej wody w gospodarstwach domowych. Ich zaletą jest natychmiastowe podgrzewanie wody tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, co eliminuje straty energii związane z utrzymywaniem stałej temperatury wody w zbiornikach. Ponadto, tego typu urządzenia są niezwykle kompaktowe, co sprawia, że są idealne do mniejszych przestrzeni, jednocześnie pozwalając użytkownikom na precyzyjne dostosowanie temperatury do swoich indywidualnych preferencji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Integracja pompy ciepła z istniejącym systemem ogrzewania domu jest kolejnym ważnym czynnikiem. W niektórych przypadkach, szczególnie w starszych budynkach, może być konieczne dostosowanie lub modernizacja systemu grzewczego, aby był kompatybilny z nową pompą ciepła. Szczegółowe informacje na temat integracji systemów oraz wymaganych modyfikacji można znaleźć, odwiedzając stronę https://faktypilskie.pl/pl/12_biznes/25584_jak-dobrac-odpowiednia-pompe-ciepla-do-swojego-domu-lub-budynku.html i czytając ten ciekawy wpis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×