Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Kowal57

Przechowywanie jabłek

Recommended Posts

Witam, do tej pory jabłka przechowywałem w piwnicy, ale to było na własne potrzeby. Teraz zamierzam wkręcić się bardziej w sadownictwo. Doradźcie jak przechowujecie jabłka? Czy samemu zbudować specjalna komorę/ chłodnię? Jaki agregat zakupić? Czy to jest opłacalne dla 8-10 ton jabłek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

koszt uruchomienia chłodni do owoców na pewno nie jest mały, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia przeznaczonego na chłodnie. Agregat trzeba dobrać odpowiednio do powierzchni całkowitej pomieszczenia chłodzonego. Ja niestety ciągle w piwnicy muszę trzymać, do tego jeszcze kiepski sezon był ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy przechowywaniu jabłek temprratura powinna wynosić nie więcej niż 4 stopnie i nie mniej nż 0 stopni. Najlepiej 1-2 stopnie. Powinna być zapewniona też wentylacja. Budowa przechowalni dla 10 ton jabłek chyba nie będzie opłacalna. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chłodnia zdecydowanie a co do tego w czym konkretnie przechowywać to na takie skrzynki zwróć uwagę https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/skrzynki-na-owoce-kurierzy-zdrowia/  te skrzynki na owoce są łatwe do utrzymania w czystości i kompatybilne z różnymi typami przenośników. Do wyboru mniejsze i większe, również takie typowo do transportu z miejscem na etykiety oznaczające partię i właściciela ładunku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ktoś już tu wspomniał o skrzynkach na jabłka, które przy transporcie będą niezbędne. Dlaczego? Dowiesz się na https://www.bekuplast.com/pl/blog/rodzaje-skrzynek-plastikowych-jakie-skrzynki-wykorzystuje-sie-w-logistyce-i-transporcie-241/ Plastikowe skrzynki na owoce zapewniają im stały dostęp do powietrza, a ponadto są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Jeśli zamierzasz handlować owocami, takie skrzynki to podstawa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz wejść w sadownictwo to uważaj na różne choroby jakie mogą mieć drzewa w sadzie. Niestety grzyb jest bardzo znaną chorobą w sadach. Dlatego choroby grzybowe sadów zwalcza się tym preparatem https://www.protect-garden.pl/parch-jabloni-8274 .  Szybki preparat które da  otuchę drzewom jak i wam sadownikom. Mój tata to używał więc wiem co piszę :) Polecam

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×