Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
milosznik

Panele, kolektory słoneczne - Opinie

Recommended Posts

Interesuje mnie pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych takie jak panele słoneczne przydomowe elektrownie wiatrowe itp. W związku z drożejącymi cenami prądu energia odnawialna to ciekawe rozwiązanie niestety w Polsce rzadko spotykane w zwykłych gospodarstwach. 
Ma ktoś z was zamontowane takie panele ? 
Czy energia wykorzystywana z tech paneli może podgrzać tylko wodę czy również zasilić żarówkę i inne przyrządy elektryczne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do solarów posiadam dwie sztuki na dachu ale to do grzania wody. Co do nich nie mam żadnych zastrzeżeń, od połowy marca do listopada nie używam wogóle pieca przez to nie tracę tak miału i trocin. Jeśli chodzi o energię elektryczną to do tego celu służą inne solary, z ogniwami fotowoltanicznymi. Co do ceny solarów do grzania wody w 2010r. koszt jednego panela pełnego (są również próżniowe) to 1500zł a do tego baniak na wodę i poprowadzenie instalacji to są spore koszta( z całą instalacją wodna w domu-16 tyś zł).

Jeśli chodzi o panele energetyczne sam mam zamiar założyć 3 sztuki na stajniach, bo rzeczywiście ceny prądu są masakryczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co jak co, ale to pompy ciepła są korzystniejsze od kolektorów słonecznych- mimo, że wymagają zasilania prądem.
Zwłaszcza jak w domu mieszka zaledwie 5-6 osób. 
Zresztą tak nam doradziły osoby co korzystają z jednych i drugich. Przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw i znaleźliśmy  najkorzystniejszą cenowo pompę ciepła  na http://www.energiajutra.com.pl/
Zresztą gdy się ją dobrze rozwiąże w pomieszczeniu to może również służyć jako klimatyzator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wejdźcie sobie na stronę www.slonecznydach.pl znajdziecie tam dużo ciekawych informacji na temat instalacji fotowoltaicznych. Będziecie mogli obliczyć ilość energii jaką będziecie mogli uzyskać. Po zalogowaniu się do portalu, dostaniecie oferty instalatorów, którzy zajmują się wykonywaniem takich instalacji. Przeglądając oferty, z których każda przedstawiona będzie w taki sam jasny i prosty sposób łatwo wam będzie wybrać najkorzystniejszą z nich.

Dodatkowo portal może skojarzyć was z inwestorami takich instalacji, dzięki czemu będziecie mogli zarabiać na wynajęciu swoich powierzchni pod farmy fotowoltaiczne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio trochę zgłębiałem temat. Ciekawe jest podejście reprezentowane przez budownictwo pasywne albo chociaż energooszczędne. Robiłem obliczenia i sam się zdziwiłem ile ciepła można zyskać gdy od południa (ale nie tylko) umieści się duże okna. Do tego rekuperator i pompa ciepła albo panele i można o prądzie z zewnątrz niemal zapomnieć. Oczywiście inna sprawa na budnkach gospodarczych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale lepiej można nawet wyjść na polączeniu pompy ciepla z kolektorami. W moim przypadku: Spectra GT z wężownicą na solary. Plus za to, że mam jeden sterownik, którym moge kierować i tym i tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć, przyłącze się do dyskusji. Chciałbym dowiedzieć się coś więcej od użytkowników energii fotowoltaicznej. Zastanawiam się nad instalacją modułów fotowoltainczych , i chciałbym się dowiedzieć czy jest to opłacalne. Wystarczy to do ogrzania domu przez zimę? A jeśli tak to jakie moduły fotowoltaiczne polecacie ? Znalazłem takie rodzaje  http://www.on-eco.pl/produkty/moduly-fotowoltaiczne/ i nie wiem za bardzo czym one się różnią? Jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat to będę wdzięczny jak się podzielicie 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej do ogrzewania to nie. Jeżeli warunkach Polski w najlepszych rejonach pod względem nasłonecznienia z dobrego panela o mocy 1 kW możesz uzyskać rocznie ok. 1000 kWh to w maju będziesz miał 130 kWh, a w grudniu 28 kWh. Moduły polikrystaliczne mają niższą sprawność w stosunku do monokrystalicznych. Moduły dachowe i dachówka mają podwyższoną odporność na temperaturę a wydajność zbliżoną do polikrystalicznych. Wymagają i tak specjalnej wentylacji strychu budynku. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

To akurat jest najwazniejsze, by wykonawca rzeczywiscie cały proces instalacji realizował we własnym zakresie. Pozwala to znacznie ograniczyc wydatki instalacji. Nam panele montowała ta ekipa https://levada.pl/produkty/ Maja 10-letni okres gwarancyjny, co w przypadku fotowoltaiki ma znaczenie, dodatkowo same panele sa dobrej jakosci. Ten nasz model charakteryzuja wysoka wydajnosc modułów i ich wolniejsza degradacja

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tutaj https://ih.katowice.pl/firma/jak-dzialaja-panele-sloneczne/ już zaglądaliście? Jeśli nie, to myślę, że warto na spokojnie zapoznać się z tym artykułem i przede wszystkim dowiedzieć się czym są takie panele fotowoltaiczne i dlaczego warto je zainstalować. Wiadomo, że nie każdy ma przekonanie do takich nowoczesnych rozwiązań, ale myślę, że ten artykuł rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości w tym temacie. W taki sposób też można wyrobić sobie opinie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno kolektory słoneczne i w ogóle odnawialne źródła energii są przyszłością w energetyce. Dlatego coraz więcej firm stawia na nie. Czytałam, że turbiny wiatrowe postawione na morzu są jeszcze bardziej efektywne niż te na lądzie. Dodatkowo w ten sposób redukuje się emisję CO2 do atmosfery. Więcej na ten temat możecie poczytać na stronie firmy E.ON tutaj https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/energia-wiatrowa-czym-jest-i-jak-ja-wykorzystac .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×