Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
znaq87

Sadzenie truskawek

Recommended Posts

Witam, posiadam 0.5ha pola nie używanego od 10 lat. Jest do działka budowlana na której w przyszłości planuje postawić dom. W chwili obecnej działka stoi nie używana i zarasta. Wpadłem na pomysł, żeby wraz z kolegą na choćby części tego pola posadzić truskawki. Jest to ziemia 3 klasy, pH około 6, mocno nasłonecznione. Z tego co wyczytałem w internecie nadaje sie idealnie. Planuję posadzić 15 tys sadzonek sadzonek (nie zdecydowałem jeszcze jaka odmianę wybrać). Chciałbym sprzedawać te truskawki na własną rękę, nie zamierzam sprzedawać do skupów. Do tej pory nie miałem zbyt wiele wspólnego z rolnictwem więc trochę ciężko się za to zabrać.

Czy jest możliwe na tak długo nie używanym polu wyrobić się jeszcze w tym roku z sadzeniem, aby w następnym liczyć na zbiory? Czytałem że jako przedplon warto zasiać gorczyce białą. Czy zdążę jeszcze w tym roku ja zasiać? i najważniejsze skosić trawę i zaorać ? jaki pierwsze kroki mam podjąć ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 12.07.2020 o 23:41, znaq87 napisał:

Witam, posiadam 0.5ha pola nie używanego od 10 lat. Jest do działka budowlana na której w przyszłości planuje postawić dom. W chwili obecnej działka stoi nie używana i zarasta. Wpadłem na pomysł, żeby wraz z kolegą na choćby części tego pola posadzić truskawki. Jest to ziemia 3 klasy, pH około 6, mocno nasłonecznione. Z tego co wyczytałem w internecie nadaje sie idealnie. Planuję posadzić 15 tys sadzonek sadzonek (nie zdecydowałem jeszcze jaka odmianę wybrać). Chciałbym sprzedawać te truskawki na własną rękę, nie zamierzam sprzedawać do skupów. Do tej pory nie miałem zbyt wiele wspólnego z rolnictwem więc trochę ciężko się za to zabrać.

Czy jest możliwe na tak długo nie używanym polu wyrobić się jeszcze w tym roku z sadzeniem, aby w następnym liczyć na zbiory? Czytałem że jako przedplon warto zasiać gorczyce białą. Czy zdążę jeszcze w tym roku ja zasiać? i najważniejsze skosić trawę i zaorać ? jaki pierwsze kroki mam podjąć ?

Poplon ma sens, tylko trzeba się uwinąć z jego zniszczeniem do jesieni (ja ścinam koniec września/początek listopada). Dobrze jest dodać resztkom roślin coś, co pomoże im się rozkładać. Sam od kilku lat pryskam te resztki florahumusem. Jeszcze tego samego dnia szybko gruberuję, żeby dobrze się wszystko wchłonęło. Potem nie ma problemu, żeby na wiosnę posiać i da się spokojnie wjechać albo zaorać czy cokolwiek w polu zrobić. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowałby by się na posianie gorczycy i postawienie kilku uli dla pszczół, daje to działanie dwu torowe. W przyszłym roku można by posadzić truskawki. Pszczoły postarają się  o to żeby zapylić możliwie jak najwięcej kwiatów, co da dobre plony i bonus w postaci miodu. Jeśli chodzi o sadzenie u trzymanie i pielęgnowanie plantacji proponuje zajrzeć na tą stronę   https://sadowniczeabc.pl/ przyniesie wiele dobrych pomysłów i odpowiedzi na wszelkie pytania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry Wszystkim, chciałam się skonsultować w kwestii przygotowania podłożna pod rabaty. Zacznę może od opisu punktu wyjścia: mam działkę z domkiem letniskowym, wcześniej działka długo leżała odłogiem, ziemia na niej jest piaszczysta, sucha, na działce były pojedyńcze nasadzenia i sporo sosen. Trudno powiedzieć, że działka porośnięta trawą, choć ewidentnie trawa jakiś zamiar miała żeby tam zaistnieć...natomiast była to obecność raczej skromna, więcej chyba wyrosło zielska różnej maści niż trawy. Ziemia na wierzchu dość mocno zbita, tak jakby taka skorupa a pod spodem piaseczek. Nie znam się na ogrodach więc o założenie tych rabat (dwa szerokie pasy po bokach działki, powierzchnia ok. 200m) poprosiłam firmę ogrodniczą. Napisałam jakie roślinki bym chciała, kupiłam podłoże (0,5 tony) i resztą firma miała się zająć. I zajęli się: roślinki wsadzone, zakupione podłoże wykorzystane, na wszystko położna taktura (poprosiłam o zmianę z agrowłókininy) i nasypana kora. Zastanawia mnie tylko fakt, że generalnie powierzchnia nie była w żaden sposób uprzątnięta z chwastów, ani też przeryta (pewnie są na to bardziej profesjonalne określenia) po całości i wymieszana z zakupionym podłożem. Pod poszczególne roślinki były kopane dołki i tam była mieszana ziemia. Reszta podłoża (zakupionej zmiemi) została rorzucona po wierzchu (czyli na resztki trawy i chwasty, które tam wcześniej rosły) i na to wszystko kartony i kora. Myślcie, że docelowo to będzie ok? Tzn. czy rośliny będą dobrze rosły? (rośliny to przykłądowo: horentnsje, rododendory, perovskia, pigwowiec, lilak palibin, krzewuszki ale też: borówki, 2 czereśnie, 2 morele, świdośliwa, rokitnik, zioła, poziomki, pięknotki).

Czy ktoś moze zamawiał również truskawki online, na przykląd tutaj https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×