Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Jawilak

Nawożenie Pola Czarnoziemem

Recommended Posts

Witam

Nigdzie nie mogę znaleźć info na ten temat. Zastanawiam się na nawożeniu (o ile to dobre słowo :P) pola czarnoziemem. Chcę nawieźć 150 tirów na 1 ha co daje 25 cm gleby/ha. Łącznie będę miał 1500 samochodów czyli jakieś 10ha.

Co myślicie o tym temacie?

Macie może jakieś doświadczenia z podobnymi działaniami? 

Czy gleba z biegiem czasu nie wymiesza się ze "starą" glebą. Co roku robię orkę na jakieś 22, 23 cm.

Trzeba ją jakoś specjalnie ugniatać po przywiezieniu? Tak wiem że muszę ją rozgarnąć Jakąś fadromą, chodzi mi o ugniatanie.

Czekam również na wasze zdanie co sądzicie.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podstawą nawożenie każdej ziemi jest analiza gleby. Badanie ziemi pod kątem pH, zasobności w fosfor potas czy magnez pomoże opracować plan nawożenia pod konkretne uprawy i zaoszczędzić pieniądze na nawozach. Laboratoryjne badanie gleby pokazuje także jakie błędy popełnia rolnik w nawożeniu, jaki jest stan ziemi oraz pomaga chronić środowisko naturalne przed nadmiernym nawożeniem azotem. Dzięki badaniom ziemi można osiągnąć duże plony przy optymalnym nawożeniu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro już mówimy o analizie gleby, to myślę, że warto też wspomnieć o badaniach geotermalnych. Pozwalają na na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w glebie oraz wpływu warunków atmosferycznych na rośliny. Dzięki temu można lepiej dostosować terminy siewu i sadzenia, a także na lepiej określić optymalny czas nawożenia i innych zabiegów agrotechnicznych. W celu dokładnego pomiaru temperatury gleby na różnych poziomach, można wykorzystać czujnik temperatury gleby TP32MT od znanej, włoskiej firmy DeltaOhm. Dostaniecie go na https://www.test-therm.pl/katalog-produktow/223-czujnik-temperatury-gleby. Czujnik ten mierzy temperaturę na kilku poziomach, umiejscowionych bezpośrednio nad glebą, na powierzchni gleby oraz do 5 pod powierzchnią gleby, co pozwala na uzyskanie dokładnego profilu temperaturowego gleby. 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×