Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
bambo

swinie czy byki?

Recommended Posts

Witam. Posiadam 2,5 ha ziemi ornej 6klasy i 1, 5 ha lak i zastanawiam sie czy hodowac bydlo czy maciory i sprzedawac prosieta. Co polecacie? Wypowiadajcie sie.to ma byc jako dodatek i zajecie po pracy.

Już chyba wydaje mi się że lepsze byłyby świnie. Ziemię masz słabą tam tylko żyto uhodujesz, a świnia żyto zje, a bydła na samym życie i trawie nie uchowasz. Myślę że tą łąkę koś tylko i nie zbieraj trawy żebyś miał dopłaty, albo oddaj ją w dzierżawę żeby była kasa gotowa, a na polu siej żyto kup sobie na początek jedną, a potem drugą maciorę i jakoś będziesz gospodarzył. Tyle że będziesz musiał dokupić jakiejś paszy lub zboża dla tych świń. Pozdrawiam :) 

Z takiego areału nie wyżywisz tyle zwierząt. Z tego to daj Bóg żebyś dał radę wyżywić 3 byki, a jeszcze 2 maciory i jeden byk to już wogle za dużo. Ja myślę że jak chcesz coś hodować to musisz się sam konkretnie zdecydować na jeden gatunek zwierząt. Ja w powyższym poście proponowałem już świnie i nadal chciałbym cię do tego przekonać. Pozdrawiam :)

Dokładnie to nie wiem jak to jest, ale liczy się to tak że 3 tuczniki  da się wychować na 1 tonie zboża, nie licząc koncentratów itd. Policz sobie ile możesz ukosić ze swojego areału i wymyśl przede wszystkim co tam chcesz uprawiać to Ci wyjdzie ile tuczników będziesz mógł rocznie wychować. Pozdrawiam :)

A z jakim rynkiem jest coraz lepiej? Może ktoś podpowie, bo mleko coraz tańsze, trzoda ledwo zipie, pasza to wszyscy wiemy...może czas to rzucić i rybami się zająć...:/

Jeżeli zdecydowaliście się na hodowlę świń to polecam wam zajrzeć na stronę  http://mibex.pl/ Firma ta zajmuje się wyposażaniem budynków do hodowli trzody oraz serwisowaniem dostarczonego przez siebie sprzętu. Sam zdecydowałem się na współpracę z nimi i mogę powiedzieć że była to dobra decyzja.