Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
sergiusz

produkcja miodu

Recommended Posts

Ul wyposażony wraz z odkładem to przynajmniej 500 zł. Na kombinezon wydasz ok 130 zł. Drobny sprzęt, podkurzacz to ok. 150 zł. Miodarka to ok. 1000 zł. Jeszcze jakieś drobne kwoty na poidło, dokarmianie, opiekę weterynaryjną itp. Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

a w trakcie trzeba jeszcze dokładać, oprócz tych drobnych kwot na poidło czy dokarmianie? Chodzi mi tutaj czy np trzeba coś w ulu wymieniać i czy trzeba się na tym bardzo znać żeby rozkręcić? Czy da radę poczytać w internecie i ruszyć? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w zasadzie rozważałem zainwestowanie we własną pasiekę na użytek swój i sąsiadów. Żeby się za to zabrać trzeba mieć wiedzę, u mnie dziadkowie się tym zajmowali i podstawową wiedzę jakąś mam. Ale tak z marszu i na podstawie internetu to bym raczej tego nie ruszał....

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest tak, że postawisz ule i już masz z tego pieniądze. Wiąże się to z wieloma inwestycjami i spędzeniem wielu godzin na poszerzaniu wiedzy na ten temat. I najlepiej mieć do tego serce, niech to stanie się przyjemną pasją ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W moich okolicach (Podkarpacie) z roku na rok coraz trudniej o miód i coraz gorzej z pszczołami. Wielu rolników nie wiem czy bezmyślnie, czy jak to inaczej tłumaczyć wyjeżdża w pole z opryskami w godzinach okołopołudniowych, kiedy pszczoły w najlepsze sobie pracują, no i potem są efekty. Nie wiem jak można być tak bezmyślnym. Jak pszczoły wyginą, to i my niedługo wyginiemy. Wszyscy biją na alarm, że pszczół coraz mniej, a tu taki jeden z drugim o godzinie 13 jeździ po polu i pryska aż furczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt tego nie kontroluje. Mogą sobie truć pszczoły w biały dzień. Rozmawiałem kiedyś z urzędnikiem z ODR. Powiedział że to nie możliwe by tak rolnika skontrolować jest tyle pól i o różnych godzinach oni w pole wyjeżdżają a urzędników mało. Powiedziałem mu że z plagą pijanych kierowców poradzono sobie tak jak z piratami drogowymi. Surowe kary za promile, odbieranie prawa jazdy za podwójne przekroczenie prędkości. Policjantów z drogówki tez jest mało a kierowców dużo , a poradzono sobie. Można. Tylko trzeba chcieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój tato tak się właśnie dzięki sąsiadowi rolnikowi pozbył połowy pasieki. Ten się oczywiście wyparł i tak zakończyła się rodzinna hodowla. Rolnik też powoli kończy swoje rządy bo kilka głupich inwestycji zrobił. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słuchajcie jak to jest z Wami oraz z produkcją miodu... Sam zastanawiam się czy nie spróbować hobbystycznie.

Czy trzeba dużej wiedzy i przygotowania?

Ile kosztuje na początek załozenie niewielkiej pasieki?

I czy w jakiś sposób na tym zarabiacie czy jednak robicie to jedynie w sposób hobbystyczny? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy wiecie, że na rynku są tego rodzaju pojemniki i kontenery https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/ , które zapewniają bezpieczeństwo i higienę płynnych ładunków. Po złożeniu taki kontener pozwala zaoszczędzić do 60% powierzchni i jest najbardziej wydajnym rozwiązaniem jeśli chodzi o transport płynów. Z resztą zobaczcie sami, może ktoś skorzysta z takich rozwiązań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dużo miejsca potrzeba jest aby założyć małą pasiekę.

Mam kawałek wolnej działki i zastanawiam się aby zająć się hobbystycznie pszczelarstwem.  Nie wiem tylko czy sąsiedzi będą zadowoleni. Czy w województwie kujawsko pomorskim są prowadzone jakieś kursy na ten temat ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja również mogę wam polecić wcześniej tutaj wspomnianą firmę, która zajmuje się sprzedażą elementów niezbędnych do założenia pasieki. Jeżeli chcecie zająć się hodowlą pszczół i produkcją miodu to powinniście nawiązać z nimi współpracę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, że pszczelarstwo nie jest łatwe, ale tak optymalnie patrząc prowadzenie każdej działalności wymaga poświęceń i nie należy do najprostszych działań. Sama nie prowadzę pasieki jednak miód zakupuję tylko od osób, które zajmują się pszczelarstwem, gdyż miody sprzedawane w sklepach niewiele mają wspólnego z dobrej jakości miodem z pasieki.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie, czy jakbym chciał założyć własną pasiekę to muszę jakoś sprawdzać teren pod względem tego czy pszczoły będą miały skąd zbierać nektar ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×