Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
tomio

Dziki

Recommended Posts

W tym roku dziki zniszczyły mi prawie hektar łąk. Mam trochę łąk w okolicach lasu, na troszkę mokrych glebach (ale nie jakichś podmokłych). Kilka osób doradziło mi, żeby po brzegach łąki wylać trochę gnojowicy. Tak zrobiłem i przez jakiś czas był spokój, ale dzisiaj widzę, że znowu przyszły i zniszczyły spory kawał. Gnojowicy już nie chcę lać, bo dużo osób chodzi do lasu na grzyby i komuś to może przeszkadzać. Przedzwonią do kogo trzeba i mogę mieć problem. Znacie jakiś inny sposób na pozbycie się natrętów? Dodam, że od wiosny na łące stoją strachy, z puszkami, butelkami, itd. ale to jakoś nie pomaga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziki to taka plaga że ich się w sumie nie da zatrzymać. Wg. mnie najlepszym i w 100% skutecznym sposobem jest interwencja myśliwego, trochę postrzela, może ubije parę, no i dziki się przestraszą i przychodzić raczej nie będą. Jak nie znasz żadnego myśliwego z okolicy to może po prostu zainwestuj w pastuch, tyle że to spore koszty, ale tez dzika odstrasza. Ew. są tańsze sposoby, np. mówią że wystarczy namoczyć sznurek od prasy w oleju opalowym i rozwinąć wokół łąki. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie dziki bardzo niszczyły ziemniaki, przychodziły pod młode krzaki i wyrywały je. Po jednej nocy miałem 30% strat w uprawie. Pojechałem do gminy, tam mi powiedzieli żebym się zgłosił do koła łowieckiego. Przyjechali myśliwi, ocenili straty, wypłacili odszkodowanie (dużo tego nie było, ale przynajmniej na zero wyszedłem) i dali jakiś środek do odstraszania - Fuuuk czy coś w tym stylu. Do tego zastosowałem na całej długości zwykłą taśmę zabezpieczającą. Od tego momentu do dzisiaj żaden dzik nie pojawił się na polu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogę od siebie jeszcze dodać, że czasem warto pod koniec kwietnia lub na początku maja zrobić coś w podobie jak strachy na wróble czy inne ptactwo, z tym że użyć do tego jakichś starych ubrań w którychś ktoś wcześniej chodził. Dziki bardzo dobrze wyczuwają zapach człowieka. Jeśli zawiesi się na kiju jakieś ubrania to dzik powinien przez jakiś czas wyczuwać zapach człowieka z tych ubrań. Na dłuższą metę to nie pomoże, bo wiadomo że po kilku wietrznych lub deszczowych dniach ten zapach po prostu uleci z ubrań, ale zawsze to jest jakieś zabezpieczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie dawno oglądałem program na temat plagi dzików w Australi. Tam  masowo są one zabijane bo straszne szkody robią rolniką i w Niemczech jest tak samo. Ja również mam problemy z dzikami bez karnie stratowaly Mi sporo ziemi. I znajomy polecił Mi internetową giłedą rolną i ten produkt http://agroskaner.pl/exchange/exchange/view/eid/46737/title/Wildgranix-srodek-odstraszajacy-zwierzyne-dziki-sarny-inne-20kg   . Efekt świetny dzików nie ma już bardzo długo ;) i mam nadzieje ze nie powrócą 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, niekoniecznie... ;] Od kilku lat walczymy w ogrodzie z kretami przy pomocy odstraszaczy dźwiękowych. I pomimo upływy lat, na pewno ponad 5, nic sie na gorsze nie zmieniło ;]

Też mam problem z zikami i jeleniami-wchodzą mi teraz w pszenzyto i "osmukuja" kłosy. Nie wiem co mam zrobić. Wiosna wchodziły jelenie i zgryzały zboże to ogrodziłem pole zwykłym drutem pomogło to i przestały przychodzic ale teraz na klosy zaczynaja i nie boja sie juz tegoi drutu. Czy może pomógłby ten srodek odstrszajacy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma z Torunia robi nalot dronem i wykonuje aktualne mapy dla rolników. Właśnie na ich podstawie gdzie z góry wszystko dokładnie widać można wyznaczyć powierzchnie szkód przy staraniu się o odszkodowanie za szkody spowodowane przez zwierzynę czy klęski żywiołowe. Dodatkowo masz szczegółowy plan całego terenu przez co można uniknąć zbędnych wydatków przy opracowaniu map nawożenia gdzie wszystko dokładnie wyliczysz

http://skyeye.com.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyna skutecznie długotrwała metoda to "niestety" koło łowieckie. Niestety, bo jestem przeciwnikiem myśliwych. Ogrodzenie ? Tak ! Ale jak sobie wyobrażasz (finansowo) ogrodzenie działki np. na długości 1,5 km ? Odstraszacze zapachowe przestają działać już po 2 tygodniach. Do hukowych dziki szybko się przyzwyczajają. "Pastuch" - tak. No cóż, jeśli niechcesz strzelania to trzeba będzie z tym żyć, ale wtedy z roku na rok problem będzie narastał. Pisząc żartobliwie, namów "złego" sąsiada żeby uprawiał kukurydzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma z Torunia robi nalot dronem i wykonuje aktualne mapy dla rolników. Właśnie na ich podstawie gdzie z góry wszystko dokładnie widać można wyznaczyć powierzchnie szkód przy staraniu się o odszkodowanie za szkody spowodowane przez zwierzynę czy klęski żywiołowe. Dodatkowo masz szczegółowy plan całego terenu przez co można uniknąć zbędnych wydatków przy opracowaniu map nawożenia gdzie wszystko dokładnie wyliczysz

http://skyeye.com.pl/

Problem polega na tym że za szkody spowodowane przez dziki nie przysługuje odszkodowanie w rozumieniu kodeksu cywilnego, a jedynie równowartość utraconego plonu minus koszty jego uzyskania, i to o ile zostały spełnione warunki określone w ustawie "Prawo Łowieckie" (Dz. U. z 2005r., Nr 127, poz. 1066 ze zm.). Ponadto podstawą naliczenia ilości wartości utraconego plonu są tylko i wyłącznie oględziny komisji. Zdjęcia z drona nie mogą być dowodem a rachunek trzeba uiścić.

Aby odrodzić te 1,5 ha zrobiłbym tak. Do dzierżawcy obwodu łowieckiego złożyłbym pismo o mniej więcej takiej treści:

..............., dnia ..........................

/miejscowość/

..................................

/imię i nazwisko/

..................................

/adres/

.................................

/telefon/

Koło Łowieckie.......................................................

w.......................................................................

ul. ......................................................................

Na podstawie art. 47 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. Prawo Łowieckie (Dz. U. z 2005r., Nr 127, poz. 1066 ze zm.) zgłaszam zamiar założenia uprawy ............................ na działce gruntowej nr ..................... o powierzchni............................ ha położonej w .................................., obręb ....................................., w dniach ........................20.......roku.

Na podstawie art.47, ust 1 oraz art.48, ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995r. Prawo Łowieckie (Dz.U. z 2005r., Nr 127, poz. 1066 ze zm.), wyrażam zgodę, po wcześniejszym uzgodnieniu ze mną, na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom.

......................

/podpis/

Potwierdzam odbiór zgłoszenia zamiaru założenia uprawy w dniu ..................................... roku.

..........................................., dnia ............................................

/miejscowość/

......................................................

/podpis przedstawiciela Koła Łowieckiego/

 

Po założeniu uprawy w ciągu 3 dni (nie później - ważne!) złożyłbym takie samo pismo, z tym że zamiast "zgłaszam zamiar założenia uprawy" napisałbym "zgłaszam założenie uprawy". Wtedy albo wystrzelają dziki (też jestem przeciwnikiem myśliwych) albo zrobią ogrodzenie, albo wyrównanie strat. Z praktyki wiem że się dogadują z rolnikami.

Pozdrawiam Forumowiczów!

P.s.

Dziękuję koledze DG za udostępnienie formularza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A myślałeś może o zwabieniu zwierzyny i uporaniu się z nią samemu??? U mnie tak robia ;p Najlepszym środkiem na zwabienie jest dziegiec http://www.hodowlany.pl/i354_Dziegiec__5kg_smoly_bukowej.html

Sąsiad zwabia dzika i poluje na niego, innego sposobu chyba nie ma lepszego. Jest możliwość pastucha też dobrze skutkuje bo wujek sobie zrobił takie ogrodzenie elektryczne ale niestety jak nie masz tyle finansów to nie da rady. Dlatego my wypróbowalismy ten srodek i dziala znakomicie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×