Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Tomek

Ile ziemi jest opłacalne

Recommended Posts

Mam pytanie, nie wiem czy oby na pewno dobrzez trafiłem z działem. Chciałbym się zapytać ile ziemi opłaca się mieć. Wiem, że im więcej tym lepiej. Ale ile ha trzeba posiadać, aby ma koniec był godny zysk ? Czy opłaca się każy kawałek ziemi jakoś gospodarować, co robić jeżeli mam mniej niż 0,5 ha zmieni ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj Tomku, Bardzo dobrze trafiłeś, z pewnością znajdziesz tu pomoc. Godny zysk to szerokie pojęcie, dla jednego 500zł będzie dobre, a drugi chce zarobić 5000zł rocznie na gospodarce. Jak pracujesz na polu to zawsze Ci coś z tego zejdzie pytanie tylko ile. Wszystko zależne od tego ile czasu zamierzasz poświęcić i jaka klasa ziemi na Twoim polu. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przelicznika nie ma. Możesz na 1 hektarze stracić, jak to jest np. VI klasa ziemi, i posiejesz tam żyto w suchy rok, wtedy to daj Boże żeby się koszty zwróciły. Jednak gdy na dobrej ziemi, zasiejesz warzywa np. cebulę lub marchew to z hektara może wyjśc ok. 20tyś zł. Wszystko zależy od klasy i od tego co i jak się uprawia. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dużo też zależy od tego gdzie tą ziemie masz. Są województwa, gdzie uprawianie jakiejś rośliny/zboża czy hodowanie określonych zwierząt jest bardziej opłacalne niż w innej cześci kraju. Ostatnio np. potaniały prosięta u naszych zachodnich sąsiadów, więc jak ktoś mieszka blisko zachodniej granicy i namłócił dużo zboża to może importować tanie prosięta z Niemiec, obsadzać je w chlewni i później sprzedać do ubojni. Zawsze to lepiej niż np. sprzedawać zboże za marne grosze. A jak ktoś mieszka niedaleko Gdańska i ma zboże dobrej jakości to może podjechać do portu i je sprzedać na eksport po lepszej cenie niż w elewatorze. Bo z południa Polski zawieźć to do Gdańska zawsze kosztuje i obniża zysk. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak jeżdżę po ludziach to widzę, że mają po kilka mniejszych pól, około 1 h każde. Nie wiem czy to się opłaca tak sadzić, ale wygląda na to że mają dobry zysk. W rezutacie, też mogę potwierdzić, że chyba dobrego przelicznika nie ma, bo jest dużo zmiennych wpływających na ten zysk końcowy. Na pewno warto mieć pod ręką dobrego mechanika, szybkiego, zmotoryzowanego i gotowego do naprawy w każdęj chwili :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co ma mechanik do opłacalności w gospodarstwie? Jak zysków nie ma to mechanik zbyteczny nawet jest bo jemu trzeba zapłacić, a na gospodarce jest tak że jak się zarabia to się zarabia, ale jak się już zacznie zły rok to się tylko traci i kasy nie ma. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dużo, bo wpływa na kasę xD. Najrogsi sią niekompetentni mechanicy, zrobią Ci paszynę, która się specjalnie popsuje znowu. Są lepsze lata i są gorsze, ale każdy dobry rolnik wie, że trzeba się ustawić na te gorsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesli jakiś mechanik jest niekompetentny to zazwyczaj pies z kulawą nogą do niego nie przyjdzie żeby mu cokolwiek naprawił. Ja jestem zdania że lepiej dac komuś 100zł, więcej nią mniej, a potem mieć problemy. to że ktoś sobie wywali warsztat co wygląda jak rezydencja, albo sobie nakupi samochodów to nie znaczy że jest dobrym mechanikiem. Ja swoje maszyny dotychczas naprawiałem u 3 mechaników i żaden roboty nie spartaczył, to co się wydaje na naprawy maszyn to nic w porównaniu do kosztów ropy, nawozów, czy samego zakupu tych maszyn. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, co chcesz robić, ile ziemi jest Ci potrzebne, ceny są bardzo zróżnicowane, uzależnione od klasy, lokalizacji, ale także "kaprysu" właściciela, uważaj aby nie przepłacić, koniecznie zorientuj się w cenach, także myślałem o pieczarkarni, ale gdy "przybliżyłem temat" zrezygnowałem ze względu na bardzo wysokie koszty, ale jeśli Ty masz duży kapitał początkowy...to śmiało:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do ziemi to trzeba mieć serce, tak myślę. A wtedy ci wynagrodzi. Pomyśl, co chcesz hodować, jak to zrobić itd. A jak już wszystko będziesz miał ogarnięte, wtedy przyjdzie czas na zyski. Ale nie oszukujmy się, na to składa się wiele czynników, a akurat wielkość ziemi to chyba najmniejszy problem. Choćby pogoda może być kapryśna i zdradliwa :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziemia to jeden z czynników produkcji. Do produkcji potrzebne są jeszcze dwa inne czynniki - praca i kapitał. Razem muszą dać 100% i co najważniejsze muszą być wykorzystane. Można mieć te czynniki własne lub obce odpowiednio dzierżawa, wynajem pracowników (maszyn), kredyt. Na wyprodukowanie pszenicy z 1 ha potrzeba 12 roboczogodzin, ale na wyprodukowanie jabłek 1 ha sadu potrzebujesz 300 roboczogodzin. Ponadto rozkład tej pracy w ciagu roku jest nierównomiernie rozłożony. Różny też będzie nakład kapitału (pieniędzy) na te uprawy. Różna też może być wartość pracy. Przy uprawach wymagających sporo wiedzy wartość pracy jest wyższa. Jeżeli jakość pracy jest niska to powstają straty w postaci niższego wykorzystania nawozów, większej awaryjności maszyn, niższych plonów więc trzeba użyć więcej innych czynników jak ziemia czy kapitał. Jeżeli niższy jest poziom jednego czynnika to należy użyć więcej innego. Czasami jest sezonowa nadwyżka np. pracy którą można sprzedać (iść do pracy), innym razem jest sezonowy niedobór pracy, np. przy zbiorze i trzeba sezonowo donająć. Podobnie jest z ziemią i kapitałem.

Nie można zatem powiedzieć ile ziemi jest opłacalne. Można jedynie powiedzieć, że tyle aby wykorzystać efektywnie własną pracę. Jak już częściowo zaznaczyłem, uprawy wymagające większego nakładu pracy zazwyczaj wymagają wyższej jakości pracy więc są dochodowe, ale jednocześnie są bardziej wrażliwe na jakość pracy.

Znam gospodarstwa kilkuhektarowe właścicielom których żyje się znacznie lepiej od właścicieli gospodarstw ponad 100 ha, znam właścicieli gospodarstw podobnej wielkości i strukturze którym żyje się diametralnie różnie. Żyby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy skonfrontować własną pracę ((wiedza to też praca) z kapitałem.

Noworoczne pozdrowienia dla Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym powiedział że to zależy od możliwości rolnika, planów (tego co zamierza uprawiać na tej ziemi) i klasy ziemi. Duże połacie słabego gruntu + nieodpowiednio dobrana uprawa może oznaczać tylko straty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×