Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
VoYtek8

Oprysk na druciaka

Recommended Posts

Witam, 
Mam pole na którym chciałbym zasadzić ziemniaki, jednak gdy rosły tam 2 lata temu uprawę rujnował mi druciak. Teraz na tym polu chciałbym znowu uprawiać tę roślinę jednak boję się że znowu druciak zaatkauje mi uprawę i mam pytanie jakim opryskiem go najlepiej zwalczyć i kiedy ten oprysk zastosować przed sadzeniem czy w trakcie wegetacji? smile.gif Dodam że w poprzedniej uprawie stosowałem oprysk od robaka (na stonkę ziemniaczaną) o nazwie Apacz i stonki nie było, a i tak druciak wyrządził mi spore szkody w uprawie. Pozdrawiam smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy temat. Domyślam się, że chodzi Ci o drutowce, czyli chrząszcze z rodziny sprężykowatych. Ja zastosowałbym: 

  • przed sadzeniem na powierzchnię pola i wymieszać na głębokość 20 cm: Basudin 10 GR (80-120 kg/ha) lub Diazinon 10 GR - w tej samej dawce;
  • do zaprawiania bulw ( w trakcie sadzenia) Prestige 290 FS (100 ml z dodatkiem 1,5-2 l wody/100 kg sadzeniaków), szkodliwy dla ludzi;
  • do stosowania rzędowo aplikatorem do granulatów podczas sadzenia: Diafuran 5 GR - 20kg/ha lub Furadan 5 GR w takiej samej dawce, toksyczne dla ludzi.

Źródło: Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2004/5, cz.II Rośliny Rolnicze, IOR, Poznań 2003, ISSN 1732-1816.

 

Trochę za szybko powracasz z ziemniakami na to samo pole. Jeśli chodzi o drutowce, to dobrze jest wiedzieć, że ich rozwój odbywa się w glebie  przez 4-5 lat. Najbardziej szkodliwe są w 3-4 roku. Osiągają wtedy długość 15-20 mm. w przypadku niskiej wilgotności gleby starsze larwy schodzą do głębszych warstw gleby a jaja i młode sprężyków masowo giną. Dzieje się tak dlatego, że tkanki okrywające ciało larw są łatwo przepuszczalne dla wody i w przypadku suszy szybko tracą wodę. Należy też pamiętać, że próg szkodliwości dla drutowców wynosi 11-20 larw na 1m2.

 

Źródło: Drutowce, Rolnice i Pędraki, mgr inż. Mieczysław Panyło oraz Wiesław Nowakowski, ODR Kalsk 2004, ISBN 83-87675-52-0.

 

Na stonkę u siebie stosuję Actara 25 WG (0,08 kg/ha) - karencja 14 dni - bardzo skuteczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpierw niech usunie te krzaki obok pola. Inaczej zwalczanie drutowców to syzyfowa praca. Z drutowcami jest prosta zasada. Jest obok nieużytek zakrzaczony, są drutowce i żaden Basudin nie pomoże. Niema

Najbardziej skuteczną metodą zwalczania drutowców jest podorywka i każda inna uprawa odwracająca wierzchnią warstwę gleby. Dobry też jest płodozmian o udziale roślin które są niejadalne dla drutowców, jak len, gorczyca czy strączkowe.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×