Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
Zbyszko88

Hodowla Kozy

Recommended Posts

Witam mam pytanie
Chciałbym kupić kozę, lecz nie wiem czy się opłaci. Chciałbym się dowiedzieć co je koza, jakie musi mieć warunki, ile ok. Wynosi miesięczny koszt żywieniowy i gdzie można sprzedać mleko. Z góry dziękuje.

post-638-0-51361500-1406111217_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podstawą żywieniową jest siano i zielonki. Jedzenie powinno być pozbawione pleśni kurzu, a przede wszystkim świeże. Poza tym chętnie jedzą pędy drzew i krzewów oraz młode źdźbła trawy. Od czasu do czasu można podać zwierzakowi jakąś marchewkę lub parzone ziemniaki. 

Ważnym czynnikiem jest dostarczanie również w małych ilościach kukurydzy, jęczmienia i owsa.

Oczywiście jak każdemu, naszej kozie powinniśmy również zapewnić dostęp do świeżej wody ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sery i mleko kozie są bardzo zdrowe i takie eko, więc na czasie, musisz tylko dotrzeć do klientów, bo chętnych jest na te produkty na pewno dużo. Może jak Ci się biznes rozkręci, to pomyślisz o jakichś dopłatach na gospodarstwo ekologiczne, tylko że ta cała biurokracja u nas, to ciężko załatwić, ale warto się zainteresować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimom możesz je doić raz dzienni i dają tez mniej mleka. Moja mam zazwyczaj w zimie daje im tylko siano, marchew, ziemniaki, pietruszkę i zaparza siemię lniane do picia!

No i jeśli nie będziesz posiadać dojarki to już  ćwicz mięśnie dłoni :-)

Możesz doić tą do krów tylko sobie zatykaj dwa wloty albo podpinaj pod dwie kozy. 

Moja mam to znawca w tej dziedzinie. Ma krowy, kozy i konie. Te ostatnie tylko rekreacyjnie dla wnuków :-)

No ale sprzęty takie jeździeckie- https://www.equishop.com/pl/ też posiada :-) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwierzę mało wymagające, zje niemal wszystko, ale żeby miec mleko dobrej jakości to niestety trzeba zapewnic menu :))

 

 

racja! koza jak nie ma trawy to potrafi wspiąc się na niskie drzewo, żeby zjeść, wody aż tyle nie potrzebuje bo czerpie wodę z roślin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba przyznać, ze na dzień dzisiejszy rolnictwo jest mocno rozwinięte. Jeśli jesteście pewni, co chcecie robić i jeśli ma być to hodowla kóz, to polecam rozejrzeć się za ofertą dostępną na stronie https://e-koziarnia.pl/ . Znajdziecie tam informacje, jak i bezpośrednio aplikację dla hodowców kóz. Można zarządzać stadem na telefonie i komputerze, także każdy, moim zdaniem, będzie mógł taką aplikację obsługiwać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×