Jump to content
Forum rolnicze
Sign in to follow this  
targrolny

Zakup ziemi

Recommended Posts

Nie byłem posiadaczem nigdy gospodarstwa ale mam wykształcenie rolnicze i jestem zainteresowany zakupem ziemi max 2 ha napiszcie mi czy wtedy zostanę rolnikiem i bedę mógł przejść na Krus ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiśćie, że tk. Aby być rolnikiem wystarczy mieć 1 ha fizyczny ziemi ornej i jesteś rolnikiem i możesz przejść na krus. Jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą i nie płacić ZUS-u tylko KRUS to musisz mieć co najmniej 1 ha przeliczeniowy  to juz wygląda inaczej. Jeżeli dobrze pamietam to 1 ha fizyczny = 1 ha przeliczeniowy gleby klasy III. Im słabsza ziemia to trzeba jej wiecej na ha przeliczeniowy, a jeżeli poniżej III klasy top nie trzeba 1 ha fizycznego na 1 ha prze;liczeniowy. Ale chyba aby być rolnikiem w myśl Ustawy to np. klasy I i tak trzeba mieć co najm,niej 1 ha fizyczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, art. 1:

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Od 1 stycznia 2016 r. ten przepis będzie brzmieć:

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Gospodarstwo w myśl art 2 ustęp 1 tej samej ustawy to obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Ubezpieczenie w KRUS następuje na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Z mocy tej ustawy (czyli obowiązkowemu) ubezpieczeniu w KRUS podlegają rolnicy, których gospodarstwa obejmują więcej niż 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz domownicy tych rolników jeżeli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek (czyli nieobowiązkowemu) objęci mogą być rolnicy (pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące i prowadzące na terytorium Polski osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoby, które przeznaczyły grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia) ;lub domownicy (osoby bliskie rolnikowi, które ukończyły 16 lat,
pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz
stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy), jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, a także osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Na podstawie art. 5a. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników tylko rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
1) złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
2) jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2528 zł.
2. Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:
1) wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono;
2) zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
3. Zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1 pkt 5, rolnik lub domownik obowiązany jest złożyć w Kasie wraz z oświadczeniem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, chyba że ten rolnik lub domownik nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym.

Nie wiem czy to coś rozjaśni bo te przepisy do spójnych nie należą. Jak coś postaram się wyjaśnić.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×