Jump to content
Forum rolnicze
karol

Dzierżawa a dopłaty

Recommended Posts

Z tego co mi wiadomo to jeśli wydzierżawię np. 1 ha ziemi innej osobie i ona tą ziemię uprawia, to ona ma prawo do złożenia wniosku o dopłaty za ten kawałek ziemi. A jeśli np. wiem że tamta osoba nie bedzie składała wniosku to mogę go zlożyć ja? Nie chcę mieć później jakichś problemów podczas kontroli. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopłaty są przyznawane dla osoby uprawiającej ziemię, a nie właściciela, ale jak dzierżawca dopłat nie chce to posiadacz pola może je pobierać. Tyle że nie ma co chwalić się tym bo zaraz ktoś się przyczepi. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

co racja, to racja, ale jeśli dzierżawca regularnie obsiewa pole i masz pewność, że wniosku nie złoży, to możesz zaryzykować. Mój sąsiad miał kiedyś taką sytuację - ktoś zaznaczył jego pole w swoim wniosku i starał się o dopłaty. Sąsiad oczywiście także składał wniosek i wyszło na to, że we dwóch złożyli wniosek o dotacje za tą samą działkę. Sąsiad miał trochę jeżdżenia do agencji i załatwiania, ale oczywiście on był właścicielem, on to uprawiał i ostatecznie to on dostał pieniądze, a ktoś po prostu chciał zarobić łatwe pieniądze i w głupi sposób dopisywał sobie czyjeś działki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak o dopisywaniu już też słyszałem, a niemoże to uzgodnić? Zazwyczaj przy dzierżawie takie rzeczy są ustalane. Płaci tyle i tyle, ale dodatkowo Ty zgarniasz dopłatę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o tym wchodzeniu w cudze działki w wpisywaniu dopłat o wnioski słyszałem... Jest to bardzo chamski sposób zdobywania pieniędzy i piractwo  lądowe naszych czasów. Tyle że w agencji zawsze przyznają racje właściecielowi działki. Więc jeśli właściciel jest przytomny i zorientowany to nie da się oszukać. Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopłaty są przyznawane dla osoby uprawiającej ziemię, a nie właściciela, ale jak dzierżawca dopłat nie chce to posiadacz pola może je pobierać. Tyle że nie ma co chwalić się tym bo zaraz ktoś się przyczepi. Pozdrawiam :)

Zgodnie z art. 7 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego:

1. Rolnikowi przysługuje jednolita płatność obszarowa na będące w jego posiadaniu w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, kwalifikujące się do objęcia tą płatnością zgodnie z art. 143b ust. 5 akapit pierwszy rozporządzenia nr 1782/2003, jeżeli:

1) na ten dzień posiada działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż określona dla Rzeczypospolitej Polskiej w załączniku nr XX do rozporządzenia nr 1973/2004;

2) wszystkie grunty rolne są utrzymywane zgodnie z normami przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności;

3) został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Płatność obszarowa przysługuje zatem nie dla osoby uprawiającej ziemię, ani nie właścicielowi lecz rolnikowi który posiada grunty w dniu 31 maja danego roku. Są zatem dwa warunki podstawowe do spełnienia. Rolnik w rozumieniu przepisów tej ustawy to osoba fizyczna lub prawną, bądź grupa osób fizycznych lub prawnych zarządzająca co najmniej jednym gospodarstwem. Najkrócej mówiąc aby przysługiwały dopłaty należy zarządzać posiadanym gospodarstwem. Oczywiście są jeszcze szczegółowe warunki takie jak minimum 1 ha, powierzchnia jednej uprawy nie mniejsza niż 0,1 ha itd.

Pozdrawiam Forumowiczów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni oko3o 35 he z tego 6 he jest moje reszta dzier?awie czy moge staraa sie o jakie¶ dofinansowania na doposa?enia w maszyny i urz±dzenia gospodarstwa je¶li tak to z jakiego programu oraz jakie dokumenty musze posiadaa prosze o odpowiedz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×